Predviđeno je davanje pomena stradalim žrtvama srpskog, jevrejskog i romskog naroda, te polaganje vijenaca i cvijeća, a bit će upućene i molitve predstavnika pravoslavne, jevrejske i romske vjerske zajednice.
Planirano je i obraćanje zvaničnika. Dolazak u Donju Gradinu najavio je i ministar prosvjete Srbije Žarko Obradović, te brojna udruženja i delegacije, među kojima i izraelskog grada Modina.
Logor u Donjoj Gradini nalazio se u BiH, preko puta Jasenovca, odmah iza ušća rijeke Une u Savu i formiran je 1941. godine, a u njemu je stradalo mnogobrojno srpsko, jevrejsko i romsko stanovništvo dovedeno iz BiH i drugih krajeva nekadašnje NDH-a.
Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracijskih logora za istrebljenje Srba, Јevreja i Roma zaključila je u aprilu prošle godine da su Hrvati uspjeli da u Јasenovcu i Donjoj Gradini ubiju više od 700 000 Srba, preko 23 000 Јevreja i oko 80 000 Roma.
Logor u Donjoj Gradini nalazio se u BiH, preko puta Јasenovca, odmah iza ušća rijeke Une u Savu i formiran je 1941. godine.
Gradina i nije bila logor u pravom smislu te riječi, već samo masovno jasenovačko stratište, tj. "prihvatni logor" dok ustaše ne likvidiraju mnogobrojno srpsko stanovništvo dovedeno iz BiH i drugih krajeva zloglasne Nezavisne Države Hrvatske.
Prema nekim procjenama, u Gradini je ubijeno i zakopano više od 360.000 ljudi, pretežno Srba.
U koncentracionom logoru Јasenovac ustaše su u Drugom svjetskom ratu ubile više od 700.000 Srba, Јevreja i Roma.
(FENA, DEPO, BLIN/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook