Predsjednik Ureda Confindustria in BiH Salvatore D'Erasmo dugogodišnji je poduzetnik iz metalurškog sektora i primjer uspješnog investiranja u BiH. Na pres-konferenciji upriličenoj, u ponedjeljak u rezidenciji italijanskog ambasadora u BiH, povodom zvaničnog otvaranja Ureda naglasio je značaj podrške vlasti tom projektu.
On smatra da su italijanski poduzetnici dosad uključeni u taj projekt mišljenja da su bh. građani dobri, vrijedni i inteligentni radnici, ali da birokratska sporost prijeti da uguši te i ostale prednosti ove države.
"Želimo doći u BiH, ali BiH mora napredovati i stvoriti standarde da dobro obavljamo naš posao", kazao je D'Erasmo.
Planirano je da italijanski poduzetnici koji su već prisutni u BiH najesen prezentiraju aktivnosti Ureda Confindustrie in BiH i svoja iskustva kolegama u industrijski najrazvijenijim područjima Italije.
U pripremi je i mreža podrške svim poduzetnicima koji namjeravaju investirati u BiH. Italijanski poduzetnici najviše su zainteresirani za energetski i tekstilni sektor, tešku industriju, sektor proizvodnje obuće, turizam...
Povodom otvaranja Ureda u Sarajevo je doputovala ministrica za međunarodnu trgovinu Italije Catia Polidori koja smatra da je to važan događaj za obje države.
Ona ističe da je interes poduzetnika stvaranje profita, ali da se to radi s više zadovoljstva poslujući s državama koje su na razne načine bliske Italiji. Dakle, u državama poput BiH gdje postoji radna snaga određenog nivoa obrazovanja i gdje postoji kultura rada.
"Postoji povjerenje, ali prema onom što bi trebalo da se desi, a ne u ono što imamo sad", kaže ona. Precizirala je da je u razgovoru s nosiocima raznih nivoa vlasti u BiH jasno stavila do znanja šta se očekuje od BiH da bi se to povjerenje i opravdalo.
Italija, kao jedna od najaktivnijih zemalja Evropske unije, snažno podupire Bosnu i Hercegovinu u približavanju evroatlantskim integracijama, ali, po riječima ministrice Polidori, pozitivni signali trebaju dolaziti upravo iz BiH.
Domaćin današnjeg susreta s novinarima bio je italijanski Raimondo de Cardona, ambasador u BiH koji je također istaknuo važnost otvaranja Confindustria in BiH.
(FENA, DEPO PORTAL/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook