FEJSBUK

Kompanija koja je zaposlila čuvenog hakera GeoHota

Arhiva28.06.11, 13:44h

Kompanija "Fejsbuk" objavila je danas da je kod njih zaposlen 21-godišnji haker Džordž Hoc, sa nadimkom GeoHot, čuven po pirateriji "Eplovog" mobilnog telefona "aj fon" i "Sonijeve" igračke konzole "plej stejšen 3".

Mark ZuckerbergHoc je, kako je saopštio "Fejsbuk", zaposlen u toj kompaniji od 9. maja kao inženjer za razvoj softvera, prenijeli su francuski elektronski mediji.

Jedan od mladih Britanaca, osumnjičen za učešće u grupi hakera "Lulz sekjuriti" (Lulz Security) - skraćeno "LulzSek" (LulzSec) koja je izvršila niz napada na razne veb sajtove, pušten je istovremeno uslovno na slobodu.

Čuvena grupa hakera "LulzSek" je, međutim, poslije niza napada kojima je uzdrmala čitav Internet prostor odlučila da se rasformira, a pretpostavlja se da su se njeni članovi pridružili drugoj hakerskoj grupi "Anonimusi" (Anonymous).

U kompaniji "Soni" su, istovremeno, ocijenili da su u aprilu bili meta velikog informatičkog napada, jer su pokušali da zaštite svoje intelektualno vlasništvo, tom prilikom video igrice.

Tokom tog napada su ukradeni lični podaci 77 miliona korisnika "Sonijeve" mreže za igranje video igrica PSN (PlayStation Network).

Ovog mjeseca je podnijeta tužba i u SAD-u protiv "Sonija" zbog otpuštanja grupe zaposlenih u odjeljenju za bezbjednost Mreže dvije sedmice prije piraterije.

Izvršni direktor "Sonija" je Hauard Stringer je, međutim, istakao na godišnjem sastanku akcionara u Tokiju da su korisnici PSN-a veoma lojalni i da se u velikom broju vraćaju toj usluzi nakon napada.

On je naveo i da je 90 odsto mreže PSN vraćeno u funkcionalno stanje od prije napada.

(Tanjug, BLIN, sv)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook