Cilj takmičenja bio je potaknuti kreativnost i kritičko razmišljanje mladih stvaralaca, a Darvin danas tim je dobio skoro dvije stotine radova iz cijele zemlje. Kroz fotografije, literarne radove, umjetnost i dizajn, učesnici su, svaki na poseban i vrlo kreativan način, dočarali svoja viđenja evolucije i Darvinovih teorija.
Stručni žiri je imao težak zadatak selekcije pobjednika ovog takmičenja, ali su na koncu odabrali pet najboljih koje su ljubazni partner takmičenja HP i Microsoft u BiH nagradili svojim vrijednim proizvodima.
Kao prvonagrađeni, zajedničkom digitalnom kompozicijom, Jelena Vidović i Ognjen Danilović, učenici prvog razreda Medicinske škole iz Banja Luke su osvojili Kompak 610 Notbuk PC. Druga nagrada, HP Fotosmart C4780 AiO Vajrles printer dodijeljena je Eni Šečić, učenici Druge gimnazije iz Sarajeva za njenu literarnu interpretaciju pod nazivom „Drvo života“.
- Darvinova apstraktna skica drveta sa opaskom „mislim“ na koju sam naišla prije nekoliko godina mi je bila inspiracija da istražujem i u konačnici pišem osvrt sa ovakvim naslovom.
Inasa Bibić, učenica Gimnazije Dobrinja iz Sarajeva osvojila je treću nagradu, poklon paket Majkrosoft-a, Majkrosoft Ofis 2007 Home and Stjudent Edišn i Majkrosoft NotBuk Culing Bejs za također literarni rad.
Poklon paket za četvrto mjesto, Majrosoft Vajrles Laser Desktop i Majkrosoft NotBuk Culing Bejs, dodijeljen je Naidi Šuta, učenici osnovne škola Mehmedalija Mak Dizdar Sarajevo.
- Htjeli smo na duhovit način prikazati ne/sklad između tradicionalnog i savremenog. S obzirom na učestalost izražavanja emocija preko smajlija, izgleda nam da živimo u nekoj Eri Smajlija. Ideja o smajliju kao aktuelnoj fazi u lancu evolucije je rezultat našeg nadahnuća Darvinovom teorijom - pojasnio je Ognjen. Svi nagrađeni radovi se mogu pogledati na stranicama Britiš Kansl-a u BiH (britishcouncil.ba).
Program „Darvin danas“ je predstavljen publici u više od 40 zemalja širom svijeta ukazujući na značaj djela Čarlsa Darvina, koje predstavlja odličan primjer doprinosa britanske nauke svjetskom znanju.
Britiš Kansl je organizacija za uspostavljanje i razvoj odnosa između Velike Britanije i drugih zemalja u oblasti kulture. Djeluju u preko 100 zemalja i teritorija širom svijeta. U BiH, glavni ured je lociran u Sarajevu, dok je saradnja sa lokalnim partnerima prisutna širom države. Projekti su fokusirani na međunarodnu i regionalnu saradnju, razmjenu ideja i znanja, te razvoj BiH u procesu euro-atlantskih integracija.
(BLIN/tg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook