Uhićenje haaškoga optuženika Ratka Mladića krupan je korak prema izvršenju pravde, objavio je u četvrtak Amnesty International, a Human Rights Watch drži da je to uhićenje jasna poruka optuženicima poput sirijskoga čelnika Omara al-Bašira ili potencijalnim optuženicima poput libijskoga čelnika Moamera Gadafija.
"Uhićenje Ratka Mladića važan je korak naprijed u ostvarenju pravde za žrtve ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida u Bosni i Hercegovini", rekla je predstavnica AI-ja Sian Jones i podsjetila da "srbijanske vlasti sada moraju uhititi i Gorana Hadžića koji je jedini osumnjičenik Haaškoga suda za ratne zločine još na slobodi".
"Nakon gotovo dva desetljeća u bijegu napokon je uhićen čovjek koji personificira svu okrutnost ratova na Balkanu. Njegovo je današnje uhićenje jasna poruka optuženima poput Omara al-Bašira i potencijalnim optuženicima poput Moamera Gadafija da pravda ne zaboravlja", rekao je Richard Dicker iz Human Rights Watcha.
I bivša američka državna tajnica Madeleine Albright, koja je u vrijeme ratova u bivšoj Jugoslaviji bila američka veleposlanica u Ujedinjenim narodima smatra to uhićenje dobrodošlim.
"Mladić je htio postati junak pobjedničke strane, a umjesto toga opskurno je živio kao bjegunac, a sad ga čekaju godine zatvora. Pravda funkcionira. Dobrodošao je znak što su ga uhitili srbijanski dužnosnici. Mlada se demokracija suočava sa svojom prošlošću", rekla je Albright.
Ruski veleposlanik u NATO-u Dmitrij Rogozin rekao je kako Ratku Mladiću treba suditi, ali suditi treba i dužnosnicima NATO-a odgovornima za bombardiranje u bivšoj Jugoslaviji.
Uhićenje Ratka Mladića vijest je koju odavno očekuju obitelji žrtava, rekla je kosovska predsjednica Atifete Jahjaga. "To pokazuje da zločin se ne zastarijeva i da zločinci nikad ne mogu izbjeći pravdi", komentirala je Mladićevo uhićenje Jahjaga.
Britanski premijer David Cameron rekao je kako je Mladić optužen za "najgnusnije ratne zločine, za ono što je bio u Srebrenici, i za Sarajevo". "Postoji veoma dobar razlog zašto ga je duga ruka međunarodne pravde tako dugo tražila", dodao je Cameron.
Predsjedatelj Organizacije za europsku sigurnost i suradnju OSESS-a litavski ministar vanjskih poslova Audronius Azubalis "pozdravio je današnje uhićenje Ratka Mladića. On je jedan od posljednje dvojice optuženika na ICTY-ju koji je dosad izbjegavao pravdu".
Austrijski ministar vanjskih poslova Michael Spindelegger ocijenio je kako je srbijanska vlada "pokazala da ozbiljno shvaća suradnju s Haaškim sudom za ratne zločine (...) Srbija je uklonila veliku prepreku na putu prema članstvu u EU-u", rekao je.
I mađarska ministrica za poslove EVropske unije Eniko Gyori čija zemlja do kraja lipnja predsjeda EU-om, drži da je Mladićevo uhićenje "pozitivan korak" na srbijanskome putu prema Evropskoj uniji.
I Bugarska je "sretna zbog uhićenja Ratka Mladića", što je veoma "dobra vijest za Srbiju i cijelu regiju", rekao je bugarski ministar vanjskih poslova Nikolaj Mladenov.
Hapšenje Ratka Mladića je "važan korak naprijed za Srbiju i međunarodno pravosuđe", ocijenila je ona i čestitala srbijanskoj vladi "na ovoj hrabroj akciji".
Povjerenik za proširenje Evropske unije Štefan Fuele je pozdravio "historijski potez Srbije" koji pokazuje kako je Srbija shvatila važnost regionalnog pomirenja".
Regionalno pomirenje je "dio političkih kriterija za proces priključenja EU-u", precizirao je Štefan Fuele.
Predsjednik Evropskog parlamenta Jerži Busek pozdravio je hapšenje bivšeg zapovjednika vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
"Njegovo hapšenje je dokaz za napore Srbije i njenu saradnju s Haškim tribunalom", rekao je on.
Busek je istakao da je hapšenje Mladića "dobra vijest za Srbiju, za stabilnost regije i da daje novi elan procesu pristupanja Srbije EU".
On je istovremeno posjetio da je Goran Hadžić i dalje na slobodi i da moraju biti preduzeti svi napori da se on uhapsi i izvede pred sud.
MEĐUNARODNI SUD: NADAMO SE MLADIĆEVOM EKSPEDITIVNOM PREBACIVANJU U HAG
Međunarodni sud pozdravio je današnju vijest o hapšenju Ratka Mladića u Srbiji, koji je 16 godina izbjegavao hapšenje. Tužilaštvo je optužnicu protiv Mladića podiglo 1995. za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene, kako se tvrdi, tokom sukoba u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
Međunarodni sud se nada njegovom ekspeditivnom prebacivanju iz Srbije u Haag nakon okončanja relevantnih pravosudnih postupaka neophodnih prema zakonodavstvu Srbije. Nakon prebacivanja u nadležnost Međunarodnog suda, Mladić će biti pritvoren do prvog stupanja pred jednog od sudija. Na prvom stupanju pred sud, Mladiću će biti data prilika da se izjasni o svakoj od optužbi za koje se tereti prema optužnici, saopćeno je iz ICTY-a.
Iako je optužen za teške zločine, Mladić, kao i svi drugi optuženi pred Međunarodnim sudom, uživa pretpostavku nevinosti dok mu se ne dokaže krivica. Ovo je u skladu sa Statutom Međunarodnog suda, koji garantuje univerzalno prihvaćeno pravo na pravično suđenje.
Hapšenje Mladića je prekretnica u historiji Međunarodnog suda i približava ovu instituciju uspješnom ispunjenju njenog mandata, s uhapšenih 160 od ukupno 161 osobe protiv kojih je podignuta optužnica.
Goran Hadžić je jedini preostali optuženi koji je u bijegu i Međunarodni sud se nada da će i on u skoroj budućnosti biti uhapšen.
CARLA DEL PONTE: SADA VIŠE NEMA PREPREKA ZA SRBIJU
Ratko Mladić je uhapšen i sada više nema prepreka za put Srbije u Evropsku uniju, izjavila je za "Blic" Carla del Ponte, bivša haška tužiteljica.
"Evropska vrata su vam otvorena. Ovo je odlična vijest za građane Srbije", rekla je Del Ponte u telefonskom razgovoru odmah nakon završetka konferencije za štampu predsjednika Srbije Borisa Tadića, na kojoj je i zvanično potvrđeno hapšenje Ratka Mladića.
"Ovo je odlična vijest za Haško tužilaštvo, za Haški tribunal, ali ne zaboravite - i za građane Srbije", kaže Del Ponte.
Ona je dodala i kako se nada da će suđenje Mladiću u Haškom tribunalu biti spojeno sa suđenjem Radovanu Karadžiću, kako bi se sudski proces ubrzao.
SERGE BRAMMERTZ: ZAHVALJUJEMO SRBIJI NA ISPUNJAVANJU OBAVEZA
![]() |
Tužilac Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Serge Brammertz pozdravio je današnje hapšenje Ratka Mladića, bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske. “Pozdravljam hapšenje Ratka Mladića u Srbiji. Očekujemo dogovor o formalnostima o njegovom prebacivanju u Haag, gdje će mu se suditi pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju", izjavio je u vezi s ovim hapšenjem tužilac Brammertz.
"Cijenimo rad srpskih vlasti na hapšenju Ratka Mladića, posebno Vijeća za nacionalnu sigurnost i Akcionog tima Srbije. Zahvaljujemo im na ispunjavanju obaveza prema Međunarodnom sudu i prema pravdi. Također zahvaljujemo na naporima međunarodne zajednice u podršci mjerama da se osigura hapšenje Ratka Mladića", kazao je Brammertz.
"Nakon vijesti o hapšenju, mislimo prvo i prije svega na žrtve zločina počinjenih tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Te žrtve su prošle kroz nezamislive strahote - uključujući i genocid u Srebrenici - i na zadovoljštinu za njihove patnje se predugo čekalo", dodao je Brammertz.
Hapšenje Ratka Mladića je, po njegovim riječima, također važno za sve ljude u bivšoj Jugoslaviji.
"Vjerujemo da ono može imati pozitivan utjecaj na pomirenje u regionu. Danas je također važan dan za međunarodnu pravdu. Hapšenje Ratka Mladića jasno pokazuje da je riješenost da se međunarodna krivična pravda provede čvrsto utemeljena. Današnji događaji pokazuju da ljudi odgovorni za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava više ne mogu računaju na nekažnjivost", izjavio je Brammertz.
Ratko Mladić, bivši komandant Glavnog štaba vojske bosanskih Srba (VRS), tereti se za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja počinjene nad civilima bosanskim Muslimanima, bosanskim Hrvatima, i drugim nesrbima u Bosni i Hercegovini tokom rata od 1992. do 1995. godine.
Kao što se navodi u optužnici, Ratko Mladić je zajedno sa Radovanom Karadžićem bio ključni učesnik udruženog zločinačkog poduhvata koji je imao za cilj da trajno ukloni bosanske Muslimane i bosanske Hrvate s teritorije Bosne i Hercegovine na koju su bosanski Srbi polagali pravo.
Da bi postigao taj cilj, Ratko Mladić je djelovao zajedno s drugima kako bi počinio zločine na lokacijama i u vrijeme navedeno u optužnici. Kao najviši starješina vojske bosanskih Srba za vrijeme rata, Ratko Mladić je bio nadređen pripadnicima vojske bosanskih Srba i drugim srpskim snagama koje su bile integrisane u, ili su bile potčinjene vojsci bosanskih Srba. Kao takav, imao je efektivnu kontrolu nad snagama koje su učestvovale u navedenim zločinima.
KOSOR: POZDRAVLJAMO UHIĆENJE MLADIĆA, OČEKUJEMO I UHIĆENJE HADŽIĆA
Predsjednica Vlade Republike Hrvatske Jadranka Kosor pozdravila je danas uhićenje Ratka Mladića te naglasila kako Hrvatska "kao žrtva agresorske politike Slobodana Miloševića" očekuje i uhićenje Gorana Hadžića.
"Mladićevo uhićenje jest zaista dobra vijest za sve nas, za cijeli svijet, posebno dobra vijest za ovaj dio Europe, ali prije svega za sve žrtve politike destrukcije i razaranja Slobodana Miloševića. To je dobra vijest i u kontekstu dolaženja do konačne pravde i sasvim sigurno dobra vijest za stabilnost i mir jugoistoka Europe", kazala je Kosor u Banskim dvorima.
U izjavi za novinare uoči sjednice Vlade Kosor je kazala kako je sasvim sigurno da će Mladićevo izručenje i suđenje u Haagu biti izuzetno važan doprinos izgradnji mira na temelju pravde.
"Mladić je jedan od najvećih zločinaca, najvećih krvnika čovječanstva i očekujem da će zaista uskoro stati pred lice pravde i odgovarati, a svakako da Republika Hrvatska, kao žrtva agresije očekuje uhićenje i izručenje Gorana Hadžića", kazala je Kosor.
JOSIPOVIĆ: UHIĆENJE MLADIĆA JE DOBRA VIJEST ZA CIJELU REGIJU
Uhićenje Ratka Mladića dobra je vijest ne samo za Hrvatsku, nego i za cijelu regiju, Europu i čovječanstvo u cjelini, rekao je u četvrtak u Tallinnu hrvatski predsjednik Ivo Josipović u svom prvom komentaru na današnje uhićenje ovog dugogodišnjeg haškog bjegunca.
"Definitivno to je dobra vijest za cijelu regiju, cijelu Europu i čovječanstvo u cjelini", ocijenio je Josipović.
Hrvatski predsjednik kazao je da je ovo trenutak kada se treba ponajprije prisjetiti svih žrtava koje se stavljaju na teret Mladiću.
"Očekivanje je cijele međunarodne zajednice i moje isto tako da će se na jednom pravednom suđenju pravedno odmjeriti krivnja i kazna", istaknuo je hrvatski predsjednik.
Josipović je ocijenio kako je ovo uhićenje ujedno velik i važan iskorak za Srbiju u pogledu njezinih ambicija za europskom integracijom, te istaknuo također da je ono vrlo važno i za odnose u regiji.
"Ovo je korak koji će omogućiti puno bolje odnose u cijeloj regiji, posebno između Srbije i BiH", zaključio je Josipović u komentaru Mladićeva uhićenja.
![]() |
HAGUE: HAPŠENJE RATKA MLADIĆA ISTORIJSKI TRENUTAK
Hapšenje Ratka Mladića je istorijski trenutak za region razoren užasnim ratovima tokom 90-ih godina. Ratko Mladić optužen je za grozne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini i ispravno je što će sada biti izveden pred lice međunarodne pravde, komentirao je hapšenje Ratka Mladića ministar vanjskih poslova Velike Britanije William Hague.
''Danas su naše misli sa porodicama poginulih tokom opsade Sarajeva i genocida u Srebrenici. Čestitamo vlastima Srbije na ovom hapšenju koje je dokaz posvećenosti Vlade Srbije saradnji sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju'', prenijela je Hagueovu izjavu Ambasada Velike Britanije.
On sada očekuje brz transfer Mladića u Haag kako bi se optužbe protiv njega iznijele pred Međunarodnim sudom.
"Naše suosjećanje je sa onima koji su izgubili svoje najmilije tokom ovih konflikata. Današnji dan bi trebao obilježiti početak novog poglavlja za zemlje zapadnog Balkana'', istakao je ministar Hague.
JAGLAND: ZATVORENO MRAČNO POGLAVLJE HISTORIJE BALKANA
Hapšenje Ratka Mladića će pomoći zatvaranje mračnog poglavlja historije Balkana, komentirao je hapšenje Ratka Mladića generalni sekretar Haškog tribunala Thorn Jagland.
"Njegovo hapšenje će otvoriti puteve pomirenja u regiji i pomoći zemljama u procesu evropskih integracija. To je sjajna vijest za narod Srbije, a moje misli danas su sa žrtvama Srebrenice'', saopćio je Jagland.
Britanski ministar obrane Liam Fox rekao je da uhićenje narodu Srbije "pruža izglede da zatvori ili barem počne zatvarati nesretno poglavlje u svojoj povijesti".
"Pravda je spora ali dostižna", rekao je slovenski premijer Borut Pahor i čestitao Srbiji na uhićenju osobe koja je bila "simbol genocida u Srebrenici" i "velikog zla". Pahor je izrazio nadu da će Mladićevo uhićenje i suđenje biti korak k pomirenju i suradnji u regiji.
![]() |
Čestitke Srbiji i njezinu predsjedniku Borisu Tadiću uputio je švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt te ocijenio da su "europski izgledi za Srbiju sada sjajniji nego ikada".
Međutim, nizozemski premijer Mark Rutte rekao je da je uhićenje "važan element", ali da on "ne znači automatski i pristup. To ne ide tako".
Talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini ocijenio je da uhićenje pokazuje "veliku demokratsku zrelost Srbije", da je to "istinska prekretnica koju (EU) pozdravlja" i taj potez "još više približuje Srbiju Europi i Europskoj uniji".
Bijela kuća je u četvrtak izjavila da su Sjedinjene Države oduševljene što je srbijanska vlada uhapsila Ratka Mladića, najtraženijeg optuženika za ratne zločine u Evropi, izvijestio je Reuters.
SAD očekuje brzo prebacivanje Mladića u Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Den Haagu, rekao je novinarima Ben Rhodes, zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, i dodao kako njegovo hapšenje pokazuje da će "pravda stići takve zločince", prenijela je Hina.
Ratko Mladić, kojeg je ICTY još 1995. optužio za genocid i zločine protiv čovječnosti u BiH, uhićen je u četvrtak u selu Lazarevu kraj Zrenjanina u Vojvodini.
![]() |
BAN KI-MOON: HAPŠENJE MLADIĆA "HISTORIJSKI DAN" ZA MEĐUNARODNU PRAVDU
Hapšenje bivšeg vojnog vođe Srba u Bosni i Hercegovini Ratka Mladića u četvrtak predstavlja "historijski dan za međunarodnu pravdu", ocijenio je u Parizu glavni tajnik Ujedinjenih nacija Ban Ki-moon.
"Ovo je historijski dan za međunarodnu pravdu, koja bilježi napredak u našoj predanosti da se stane u kraj nekažnjivosti", rekao je Ban Ki-moon na margini sastanka u sjedištu Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesco).
Glavni tajnik Ujedinjenih nacija zahvalio je srbijanskoj vladi i predsjedniku Borisu Tadiću "na njihovim naporima".
U SRBIJI POZITIVNE REAKCIJE: TADIĆ JE ZAVRŠIO ONO ŠTO JE ĐINĐIĆ ZAPOČEO
Srbijansko državno odvjetništvo za ratne zločine ocijenilo je u četvrtak da je uhićenjem haaškog optuženika Ratka Mladića zadovoljena pravda, dok mediji prenose ocjene stručnjaka da bi Mladićevo uhićenje moglo ubrzati srbijanski put ka članstvu u EVropskoj uniji, a politički dužnosnici većinom pozitivno reagiraju na vijest o uhićenju.
"Uhićenjem Ratka Mladića zadovoljena je pravda. Žrtve i njihove obitelji dugo su čekale ovaj trenutak. Srbija je ispunila svoju moralnu obvezu prema žrtvama i njihovim obiteljima", navodi se u priopćenju tužiteljstva.
Dodaje se kako je Srbija pokazala privrženost vrijednostima koje dijele EVropa i cijeli svijet. "Ponosni smo što u ovom trenutku vraćamo teret prošlosti tamo gdje mu je mjesto, u mračne devedesete. Budući naraštaji u ovoj zemlji napokon su dobili svoju šansu", navodi se u priopćenju.
Predsjednik srbijanske vlade Mirko Cvetković izjavio je kako je uhićenjem Mladića Srbija uklonila najveću prepreku u procesu europskih integracija, te da je to dokaz da su sve nadležne institucije ozbiljno radile svoj posao.
Srbija je, po Cvetkovićevim riječima, jasno pokazala da je privržena pravdi i poštovanju vladavine prava. "Zauzimamo se za personalizaciju svih zločina i za izvođenje pred lice pravde svih osumnjičenih za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije", kazao je Cvetković.
![]() |
Mladićevo uhićenje pozdravili su i predsjednica srbijanskog parlamenta Slavica Đukić Dejanović te potpredsjednik vlade zadužen za europske integracije Božidar Đelić, dok je izvršna ravnateljica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić kazala kako od Mladićeva uhićenja nema važnijeg političkog, povijesnog i pravnog događaja.
"Činilo nam se da je hapšenje Radovana Karadžića važno, što i jest, ali s Mladićem je drukčije, jer se uvijek podrazumijevalo da on uživa simpatije velikoga broja ljudi", izjavila je Kandić.
Predsjednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković Mladićevo uhićenje ocijenio je kao oslobođenje Srbije, ustvrdivši kako se time širom otvaraju vrata europskoj i demokratskoj budućnosti srbijanske države i naroda te se istodobno zatvaraju vrata političkom usponu retrogradnih snaga.
Predsjednik Liberalno demokratske stranke Čedomir Jovanović ocijenio je kako je Mladićevim uhićenjem završeno desetogodišnje mučenje i agonija te da je srbijanski predsjednik Boris Tadić završio ono što je u nemogućim uvjetima započela vlada Zorana Đinđića.
"Čestitam predsjedniku Srbije što je taj posao nastavio uhićenjem Radovana Karadžića 2008. godine i završio današnjim hapšenjem Ratka Mladića", kazao je Jovanović.
Čelnik vodeće opozicione Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić kazao je kako je iznenađen Mladićevim hapšenjem i da glede toga ima mnogo pitanja koja treba postaviti, kao i da ovo nije trenutak ni za kakve stranačke reakcije, već za reakciju naroda i države.
Zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke, čiji se čelnik Vojislav Šešelj nalazi u pritvoru Haaškog suda, Dragan Todorović hapšenje Mladića ocijenio je kao jedan od najtežih trenutaka u povijesti Srbije, najavivši kako će predložiti organiziranje prosvjeda protiv uhićenja Mladića na kojima bi građani mirno pokazali svoje neslaganje s tim.
Kako javljaju mediji, odvjetnik Mladićeve obitelji Miloš Šaljić kazao je kako je Mladićeva porodica u šoku, te da do vijesti o njegovu uhićenju nisu imali nikakve spoznaje o tome.
(FENA, DEPO PORTAL/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook