Vozač je nakon hapšenja tvrdio da je izgubio kontrolu nad vozilom. Identificiran je kao stanovnik arapskog sela Kafr Kasema, oko 15 kilometara istočno od Tel Aviva.
Policija još uvijek istražuje slučaj. Prema izjavama očevidaca kamion je pomeo automobile, autubus i pješake uzduž gotovo dva kilometra ceste.
Inače, danas Palestinci obilježavaju "Nakbu" (u prijevodu katastrofa), palestinski egzodus nakon osnutka države Izrael 15. maja 1948. Izraleska policija je u stanju visoke pripravnosti, a širom zemlje vlada napeta atmosfera.
U pojasu Gaze izraelski su tenkovi danas ispalili dvije granate na grupu prosvjednika koja se približavala utvrđenoj izraleskoj granici, ranivši oko 15 maloljetnika - tvrde palestinske vlasti. Jedan od ranjenih dječaka nalazi se u kritičnom stanju.
Širom Zapadne obale i Gaze hiljde Palestinaca prosvjeduje na ulicama gradova mašući zastavama, tražeći od Izraela povratak otete imovine.
U izbjegličkom kampu u blizini Jeruzalema izraelski vojnici su uz pomoć suzavca rastjerali masu koja je ih je zasipala kamenjem. 1948. godine oko 760 hiljada Palestinaca napustilo je, ili je bilo prisiljeno napustiti, područje novoosnovane države Izrael. Od tada je sudbina miliona izbjeglih Palestinaca kamen spoticanja, te glavni razlog bliskoistočnog sukoba.
(Jutarnji.hr, DEPO, BLIN/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook