LAGUMDŽIJA: UMJESTO ŠPIRIĆA LOGIČNIJE JE DA PREDSJEDAVAJUĆI BUDE SLAVO KUKIĆ |
Na pitanje novinara je li moguće da Nikola Špirić ostane predsjedatelj Vijeća ministara Lagumdžija je odgovorio da je logičnije da to bude profesor Slavo Kukić, koji je prisustvovao održavanju okruglog stola i istaknuo da se ne nada skorašnjem formiranju vlasti. Kukić je kazao kako postoje radikalno suprotni pristupi i zbog toga je vrlo teško govoriti o formiranju vlasti, piše Dnevni list. Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Zlatko Lagumdžija dodao je također na okruglom stolu kako je pozicija SDP-a jasna te da su oni spremni „sutra otvoriti razgovore o formiranju Vijeća ministara BiH“. Po njegovim riječima, postoji nekoliko načina da se to uradi, a SDP će sudjelovati samo u onome što će dati rezultat. - Mislim da bi najfunkcionalnije bilo da dvije entitetske parlamentarne većine naprave, za početak, tehničku većinu za Vijeće ministara i da naprave Vijeće ministara“, kazao je Lagumdžija, ističući da se radi o četiri stranke Platforme i SNSD-u. |
- Nisam pročitao tu izjavu, ali počašćen sam njome. Ne znam šta snuje profesor Lagumdžija, ne znam šta planira niti SDP, ali ako bih bio u prilici da budem predložen, najvjerojatnije bih o tome ozbiljno razmislio. To je jedino što mogu kazati, zbog toga što sam ja opredijeljen za ideju izgrađivanja BiH kao države i društva, a nisam siguran da je, među onima koji imaju aspiracije na državnu vlast, previše njih zainteresirano za BiH i kao državu i kao društvo. Hoće li se i bi li se sve to poklopilo, veliko je pitanje na koje je teško dati odgovor. Kad bi se sve poklopilo, kada bi, hoću reći, državna vlast bila sastavljena od parlamentarnih stranaka koje su istinski zainteresirane za BiH i njezinu budućnost kao prosperitetne države i društva, jednu takvu ozbiljnu ponudu ne bih mogao odbiti - rekao je za DEPO PORTAL profesor Slavo Kukić.
On je ovom prilikom prokomentirao i izjavu Milorada Dodika da se "ne može formirati vlast na državnom nivou kad je vlast u Federaciji nelegalna", iako SDP BiH u planu ima da u Vijeće ministara uđu stranke Platforme i SNSD.
- U ovom momentu sasvim je izvijesno, i to govorim kao profesor, da Dodik nije zainteresiran za formiranje državne vlasti i da on razmišlja po logici da treba učiniti sve kako bi se u svijetu formiralo uvjerenje da BiH kao država nema velikih izgleda na uspjeh. A to onda, opet, za sobom posljedično povlači logiku - vlast u BiH se formirati može samo na način koji ja ultimativno tražim. Jedan od detalja tog ultimativnog zahtjeva je - prvo morate formirati vlast u Federaciji na način kako ja tražim, da bi se sa mnom moglo ući u razgovore o formiranju vlasti na razini države, ali i to opet po kriterijima koje ja postavim. A sve to, opet, upućuje na zaključak kako do formiranja vlasti na razini države neće tako brzo doći i kako će se, bojim se, međunarodna zajednica - koja je sastavni dio Ustava BiH i njegov osnovni tumač - morati puno snažnije angažirati da bi do formiranja te vlasti došlo. Kada kažem snažnije, onda mislim i na nebježanje međunarodne zajednice od primjene bonskih ovlasti - kaže profesor Kukić.
U svjetlu novih događaja, održane sjednice Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj se razgovaralo o referendumu u Republici Srpskoj, profesor Kukić smatra da "međunarodna zajednica, prije svega one države svjetske zajednice koje su uključene u Vijeće za implementiranje mira u BiH, nisu na istoj valnoj duljini", te kako su različiti geopolitički interesi, koji se nisu manifestirali nekoliko godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, sada veoma snažno izbili na samu površinu.
- Ta činjenica otežava proces postratnog hlađenja u BiH i daje krila različitim političkim filozofijama, koje ni danas nisu odustale od destruiranja BiH s krajnjim ciljem da dovedu do njene disolucije. Ja se ipak nadam da će unutar međunarodne zajednice prevladati mudrost i da će na koncu nadvladati one snage unutar nje koje su za stabiliziranje BiH i kao države i kao društva.
Profesor Kukić je za DEPO PORTAL prokomentirao i izjavu američkog ambasadora u UN-u, vezano za referendum u RS, da SAD pripremaju vlastite mjere ako bude bilo potrebno.
- Što se mene osobno tiče, puno više vjerujem akcijama koje bi mogle poduzeti SAD, od akcija koje bi mogle doći iz Bruxellesa. Zašto ovo kažem? Iz jednostavnog razloga što unutar Europske unije postoje različiti politički interesi kad je BiH u pitanju. Uostalom, činjenica da se, kada raspravljaju o BiH, opredjeljuju za zatvorene sastanke, upućuje na to kako tamo ne štima sve i kako ti različiti interesi, pa kad je i u pitanju referendum u dijelu BiH o BiH kao državi u cjelini, izbijaju na površinu. A sve to, opet, sugerira sud kako se niti od EU ne mogu očekivati akcije koje mogu dovesti do bržih promjena u BiH, niti je moguće očekivati akcije koje mogu pokrenuti proces katarze. Što se mene, dakle, tiče, sva moja očekivanja su usmjerena prema SAD-u i akcijama koje će poduzeti njena administracija jer su one, kao i sve dosadašnje, bez usmjerene prema stabiliziranju BiH kao države i kao društva.
(DEPO PORTAL/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook