Sudija Antoneti naznačio je da je odluka donesena uz njegovo "djelimično suprotno mišljenje".
Čitanje odluke, sudija Antoneti započeo je opširnim proceduralnim pregledom dosadašnjeg postupka, koji je počeo u novembru 2007. godine, a nastaviće, kako je najavio, osvrtom na optužbe i pravni osnov za odlučivanje.
Šešelj je, početkom marta, zatražio od pretresnog vijeća da ga oslobodi pošto tužilaštvo, kako on tvrdi, u prvoj polovini suđenja nije dokazalo nijednu optužbu protiv njega za zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93.
Tužioci su, nasuprot tome, tvrdili da su izveli dovoljno dokaza protiv Šešelja po svim tačkama optužnice. Do sada se u praksi Tribunala nije dogodilo da sudije potpuno oslobode optuženog u ovoj fazi postupka.
Po pravilima suda, moguće je da sudsko vijeće kao nedokazane odbaci sve ili neke tačke i navode optužnice.
Šešelj je u devet tačaka optužen za ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje vjerskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine.
Ta djela kvalifikovana su kao zločini protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.
Ukoliko sudije ne oslobode Šešelja, suđenje bi trebalo da bude nastavljeno dokaznim postupkom odbrane.
Suđenje Šešelju počelo je u novembru 2007, poslije jednog neuspješnog pokušaja i štrajka glađu optuženog.
U sudskom pritvoru u Sheveningenu, Šešelj je od 24. februara 2003., kada se dobrovoljno predao odmah pošto je Tribunal objelodanio optužnicu protiv njega.
(BETA, BLIN, sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook