U međuvremenu, nakon noćašnjeg zemljotresa, jutros se na sjeveroistoku Japana u prefekturi Fukušima dogodio još jedan zemljotres, jačine 6,3 stepeni Rihterove skale, a radnicima u havarisanom postrojenju naloženo je da se evakuišu, javio je AFP.
Istaknuti zvaničnik u japanskoj Agenciji za nuklearnu i industrijusku bezbjednost (NISA) rekao je da je stepen opasnosti podignut sa petog na najviši, sedmi nivo na međunarodnoj skali, zbog količine radioaktivnih materija koje se i dalje oslobađaju u vazduh i more.
Prema preliminarnim podacima, ukupna količina izloženosti radijaciji premašila je godišnju granicu od jednog milisiverta u područjima koja se prostiru preko 60 kilometara severozapadno od nuklearke Fukušima i oko 40 kilometara u pravcu jug-jugozapad, javila je agencija Kjodo.
NISA je saopštila da količina radijacije koja je oslobođena u atmosferu iz havarisanog postrojenja, 240 kilometara sjeverno od Tokija, iznosi 10 odsto od količine radijacije oslobođene u Černobilju.
Međutim, Tokijska elektroenergetska kompanija (TEPCO), koja upravlja elektranom, upozorila je da bi radijacija u postrojenju mogla da bude veća od one u Černobilju ukoliko se curenje radijacije ne zaustavi.
Stepen opasnosti u nuklearnoj elektrani Fukušima prethodno je bio na petom nivou, kao i incident koji se dogodio 1979. godine na ostrvu Tri milje u Sjedinjenim Državama.
Prema podacima Međunarodne agencija za atomsku energiju (IAEA), sedmi nivo opasnosti podrazumijeva veliko oslobađanje radijacije uz rasprostranjen uticaj po zdravlje i okolinu, dok se peti stepen odnosi na ograničeno oslobađanje radijacije, uz nekoliko smrtnih slučajeva.
(Blic.rs, BLIN MAGAZIN/tg; FOTO: AFP/Ilustracija)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook