Britanske vlasti vjeruju da rat protiv libijskog lidera Moamera el Gadafija ne može da se dobije iz vazduha, pa zato razmišljaju da pobunjenicima kao pojačanje pošalju strane plaćenike. Dobro plaćeni „psi rata" bili bi poslati u Libiju da obučavaju pobunjenike, da ih povedu ka Tripoliju u konačni obračun sa Gadafijem i na taj način okončaju međunarodnu misiju u sjevernoafričkoj zemlji.
Prema pisanju britanskog „Dejli mejla", visoki vojni zvaničnici prenijeli su ovu ideju premijeru Britanije Dejvidu Kameronu. Oni su ga obavijestili o tome da je pobunjenika manje nego Gadafijeve vojske, da oni nemaju naoružanje i da im nedostaje organizacija. Sve te nedostatke mogli bi da nadoknade plaćenici koji su trenirani za takve ratne uslove.
Arapi da daju pare
Zvaničnici smatraju da ne bi bilo potrebe da se zauzme sam Tripoli da bi Gadafi otišao u azil, već tvrde da pobunjenike samo treba dovesti do glavnog grada.
- Jasno je da ne možemo da dobijemo rat iz vazduha. Ukoliko bi pobunjenici bili pred Gadafijevim vratima, on bi morao da pregovara sa njima o prekidu vatre i da nađe političko rješenje za krizu u zemlji. Za to su nam potrebni profesionalni vojnici. Ovako, mi pod kontrolom držimo stvari iz vazduha, dok Gadafi dobija bitku na zemlji - izjavio je jedan vojni zvaničnik.
Prema nekim informacijama, Gadafija je dosad napustilo oko 50.000 vojnika, ali je i dalje u prednosti nad pobunjenicima. Ujedno, on može da pozove i oko 40.000 pripadnika posebne milicije da se bore protiv pobunjenika. Takođe, doveo je oko 10.000 plaćenika iz Nigera, Čada i drugih afričkih država.
Britanci planiraju da zamole Katar i Ujedinjene Arapske Emirate da snabdjevaju trenere koji bi doveli u red pobunjeničku vojsku. Prema britanskom planu, arapske zemlje platile bi bivše britanske vojnike SAS-a i bivše američke specijalce koji rade za privatne bezbjednosne firme da obučavaju i vode opozicione snage. Za služenje u specijalnim operacijama u Libiji, ljudima bi moglo da bude ponuđeno plaćeno odsustvo, kao i dodatni novac za ratovanje u sjevernoafričkoj zemlji.
Ti ljudi bi navodili vazdušne napade i čistili put pobunjeničkim trupama do Tripolija. Takođe, to bi bio odgovor na kritiku opozicije da NATO bombardovanje nije spriječilo Gadafija da ubija civile.Primirje neizbježno
Vojni izvori navode da su prema istom modelu, pod plaštom koalicionih vazdušnih udara, zapadni stručnjaci pomogli sjevernu alijansu u Avganistanu da preuzmu kontrolu nad Kabulom od talibana 2001. godine.
Stoga, stručnjaci smatraju da što prije treba poslati plaćenike u Libiju, prije nego što pobunjenici budu vojno poraženi i bude moralo da se proglasi primirje. Vojni zapovjednici objašnjavaju da bi poslije mjesec dana dobre vojne obuke pobunjenici mogli da krenu ka Tripoliju.
- Primirje je neizbježno. Pitanje je samo kad će se dogoditi - kad Gadafi bude u prednosti ili pobunjenici. Te dvije situacije stalno se smjenjuju. Mora da se izabere trenutak kad će se proglasiti pobjeda. Nećemo poslati kopnene trupe, ali možemo da iskoristimo privatne vojne kompanije i nagovorimo Arape da ih plate - navodi izvor iz britanske vojske.
S druge strane, slanje plaćenika u Libiju moglo bi da dovede do pravog rata u Libiji i Britanija bi bila optužena da pokušava da prekrši Rezoluciju 1973 UN, koja zabranjuje kopnene trupe.
Rupa u Rezoluciji 1973 UN
Planovi da se u Libiju pošalju „psi rata" prevazilaze okvire koje je dozvolio Savjet bezbjednosti UN. Britanski zvaničnici, međutim, smatraju da je to dozvoljeno.
Naime, Rezolucija 1970 UN jasno je stavila embargo na uvoz oružja u Libiju, ali je Rezolucija 1973 UN namjerno nejasno sročena. Ona dozvoljava međunarodnoj koaliciji da preduzme sve neophodne mjere da zaštiti civile, a zabranjuje stranu okupaciju u bilo kojem obliku i u bilo kojem dijelu Libije.
Prema tome, zapadne zemlje mogu čak i da naoružavaju libijske pobunjenike ukoliko se smatra da je to neophodno da bi spasli civile. Takođe, rezolucija ne brani prisustvo izvjesnog broja kopnenih snaga, dokle god one ne predstavljaju okupacionu silu.
NATO greškom poubijao pobunjenike
NATO je ponovo umjesto Gadafijevih snaga greškom napao pobunjenike. U jučerašnjem udaru u blizini grada Brege poginulo je najmanje petoro pobunjenika, a deset je ranjeno.
Ovo je drugi put za nedjelju dana da je NATO napravio grešku. Prošle subote je u vazdušnim udarima poginulo 13 ljudi, među kojima su bili i civili.
Takođe, Libija je optužila NATO snage da su juče u vazdušnim napadima uništile jedno od najvećih naftnih polja Sarir i da su tom prilikom poginula tri stražara.
(PRESS,BLIN MAGAZIN/tg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook