Predsjednik SDP-a je Turnera informisao o dešavanjima u postizbornom periodu, od objavljivanja rezultata do trenutka kada su dva HDZ-a odbili ponudu međunarodne zajednice da postanu dio parlamentarne većine.
Iduće četiri godine Lagumdžija je okarakterisao kao period u kojem BiH mora u svoj Ustav ugraditi mehanizme arbitraže koje danas jedino posjeduje OHR, i primjeniti odluku Sejdić-Finci na svim nivoima gdje je ona primjenjiva.
Također, BiH će morati institucionalizirati mogućnost države da osigura svoje jedinstvo i sama ispuni kriterije za NATO i EU članstvo, rekao je.
Lagumdžija je istakao da buduća vladajuća koalicija na nivou BiH treba imati za cilj da se na kraju njenog mandata 2014. obilježi kraj stoljeća ratova u Europi ulaskom BiH u NATO i započetim procesom pregovora za članstvo u EU.
Turner je rekao da je uloga SAD-a u BiH da osigura međunarodnu podršku za ustavne promjene koje bi omogućile da BiH prvo postane članica NATO, a onda i EU te da je došlo vrijeme da SAD, nakon više od petnaest godina Dejtonskog ustava, organizuju "Dejton 2", međunarodnu konferenciju na kojoj bi međunarodna zajednica izašla s konkretnim prijedlogom poboljšanog ustavnog okvira koji bi omogućio da BiH ispuni svoje ciljeve kao funkcionalna država.
Lagumdžija je zahvalio kongresmenu Turneru za angažman SAD-a u BiH i regionu, i rekao da je uloga Kongresa SAD-a uvijek bila ključna u pogledu stvaranja politike prema BiH.
Naglasio je da je izuzetno ohrabrujuće da postoji čvrsta saradnja republikanske većine u Kongresu, i demokratske administracije i Senata, kada je u pitanju američka inicijativa za ubrzavanje napretka BiH ka NATO i EU.
Na kraju, Lagumdžija je rekao da se slaže da je došlo vrijeme da sve političke snage koje žele ulazak BiH u NATO i EU iskreno uzmu učešće u novoj međunarodnoj inicijativi za poboljšanje Dejtonskog sporazuma.
Tokom posjete SAD-u, Lagumdžija se sastao i s bivšim republikanskim kandidatom za predsjednika SAD-a Bobom Doleom i predsjednikom Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) Kenom Wollackom.
U toku susreta s Doleom, predsjednik SDP-a je zahvalio na svemu što je uradio za BiH i sve njene građane i posebno istakao da je ohrabren činjenicom da najuticajniji članovi Republikanske partije u SAD-u imaju čvrstu saradnju sa sadašnjom administracijom.
Ova saradnja pokazuje da je pitanje američke podrške BiH najmanji zajednički sadržilac najbitnijih političkih aktera u SAD i da je stoga logičan angažman predstavnika administracije u podršci formiranju vlasti nakon izbora u BiH, izjavio je Lagumžija.
Tokom razgovora s Wollackom, Lagumdžija je rekao da je petnaestogodišnja saradnja s ovom institucijom izvor ponosa za SDP i da je ta saradnja pogotovo uspješna bila u pripremi za prošlogodišnje izbore.
Predsjednik SDP-a će se do kraja posjete SAD-u između ostalih, susresti i sa zamjenikom državnog sekretara SAD-a Jamesom Steinbergom, pomoćnikom državnog sekretara SAD-a Philom Gordonom, specijalnom savjetnicom predsjednika Obame, Samanthom Power, predstavnicima američkog senata i kongresa, kao i sa Carlom Gershmanom, predsjednikom Nacionalne fondacije za demokratiju (NED), saopćeno je iz Centra za informisanje SDP-a BiH.
(FENA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook