"To je definitivno bezbjednosni problem ne samo za njih, nego za čitavu južnu Evropu. Naročito mi imamo osjetljivu situaciju jer smo susjedi sa BiH, sa mnogo muslimana, i nadamo se da ovaj sukob, naročito u Libiji, neće uticati na odnose između različitih etničkih grupa u BiH i susjednim zemljama", rekao je Josipović u intervjuu Reutersu.
Hrvatski predsjednik dodao je da se plaši "neke vrste radikalizacije".
"Nadam se da sukob u Libiji neće imati negativan uticaj na ostale u regionu. U jugoistočnoj Evropi postoje zemlje sa većinskom grupom ili velikim grupama ljudi koji su muslimanske vjeroispovijesti, ali su veoma proevropski orijentisani. Oni dijele, odnosno mi dijelimo istu kulturu, slične vrijednosti", rekao je Josipović.
On je dodao da je u BiH "bilo nekih radikala, naročito tokom rata iz devedesetih, koji su uglavnom uvezeni iz drugih zemalja" i da je to "jedini razlog zbog kojeg je zabrinut".
"Smatram da je lokalna muslimanska populacija samosvjesna, da razumije i dijeli sve evropske vrijednosti i cijeni dobru saradnju sa svim susjedima", rekao je Josipović.
U vezi sa radikalima koji su došli u BiH tokom devedestih, hrvatski predsjednik je rekao: "Neki od njih još su ovdje, neki su otišli iz BiH."
On je rekao da je za Hrvatsku važno da do juna dovrši razgovore o ulasku u EU, jer odgađanje podstiče nezadovoljstvo građana i može da utiče na ishod referenduma o priključenju Uniji.
Josipović je naglasio da je nezavisnost sudstva poboljašana i da su promjene "vidljive".
Hrvatski predsjednik ocijenio je da bi neuspjeh referenduma o priključenju njegove zemlje EU bio "katastrofa ne samo za Hrvatsku, nego i za EU", jer je Hrvatska, kako je rekao, mjerilo evropskog uspjeha u regionu.
Srna/DEPO PORTAL/a.k.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook