Gotovina, Čermak i Markač optuženi su za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu tokom operacije Oluja, koji je imao za cilj prisilno i trajno ukloniti srpsko stanovništvo s područja Krajine u Hrvatskoj. Operacija Oluja i akcije koje su uslijedile trajale su od 4. augusta do 15. novembra 1995. godine.
Prema optužnici, među ostalim sudionicima udruženog zločinačkog pothvata bili su Franjo Tuđman, predsjednik Hrvatske, Gojko Šušak, ministar odbrane, Janko Bobetko, načelnik Glavnog stožera Hrvatske vojske do jula 1995. godine i njegov nasljednik na toj dužnosti od jula 1995., Zvonimir Červenko. Trojica generala su, kako se tvrdi, zapovijedali hrvatskim snagama koje su počinile brojna kršenja međunarodnog humanitarnog prava tokom te akcije, uključujući ubistva i nečovječno postupanje prema krajinskim Srbima, kao i njihovu prisilnu deportaciju u Bosnu i Hercegovinu i Srbiju. U optužnici se također navode zločini razaranja širokih razmjera i sistematske pljačke sela, domova i drugih objekata krajinskih Srba. Suđenje je počelo 11. marta 2008. godine.
Od 30. augusta do 1. septembra 2010. godine iznesene su završne riječi tokom kojih je tužilaštvo predložilo da Gotovini bude izrečena kazna od 27, Markaču od 23, a Čermaku od 17 godina zatvora.
Odbrana je zatražila da sva trojica budu oslobođena optužbi.
Suđenje je trajalo ukupno 303 dana, tokom kojih je u spis uvršteno 4.819 dokaznih predmeta. Raspravno je vijeće saslušalo svjedočenje ukupno 145 svjedoka od kojih je 81 pozvalo tužilaštvoo, 57 odbrana, a sedam Raspravno vijeće.
Od svog osnivanja, Međunarodni sud je podigao optužnice protiv 161 osobe za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava počinjena na teritoriju bivše Jugoslavije od 1991. do 2001. godine. Postupci protiv 125 osoba su okončani. Trenutno su u toku postupci protiv 34 optuženika, podsjeća u saopćenju ICTY.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook