Moguće povlačenje hrvatske tužbe protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde može se dogoditi tek nakon što se riješe problemi zbog kojih je podnesena, izjavio je u Briselu hrvatski predsjednik Ivo Josipović.
- Tokom susreta sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem u Opatiji mi čak nismo ni spomenuli postupak pred ICJ-om, nego smo odgovorili na novinarsko pitanje. Mislim da smo Tadić i ja korektno predvidjeli što se može dogoditi. Naglasili smo da to dolazi na kraju puta, kada riješimo naše probleme, onda će tužba za genocid biti nepotrebna. Ali, nažalost, u medijima je protumačeno kao da će se to dogoditi sutra i da je to čvrsto obećano - rekao je Josipović na zajedničkoj konferenciji za novinare s Tadićem. Josipović je dodao da u tom pogledu nema razlike u stajalištima između njega i hrvatske vlade.
Na pitanju što Srbija radi na bolnom pitanju preko hiljadu nestalih osoba iz Hrvatske, što je i jedan od razloga za podnošenje tužbe, Tadić je odgovorio da ‘ima nestalih Srba u Hrvatskoj, nekih Hrvata koji su nestali u Srbiji’.
- To je jedan od najbolnijih problema i mi moramo pomoći porodicama da se taj problem riješi - rekao je Tadić. Josipović i Tadić učestvovali su u raspravi o zapadnom Balkanu u okviru Brisels foruma, jednog od najvećih skupova najuticajnijih političara, analitičara i poslovnih ljudi iz Sjeverne Amerike i Europe. U toj raspravi učestvovali su i europski povjerenik za proširenje Štefan File i američki senator Džordž Voinovič.
U raspravi je dominiralo pitanje Bosne i Hercegovine, a obojica predsjednika su istaknuli da ta zemlja mora ostati cjelovita, a da rješenje trebaju naći tamošnja tri konstitutivna naroda bez nametanja sa strane. Bivši američki veleposlanik pri NATO-u Aleksander Versbov rekao je u raspravi da postoji ‘opasnost od raspada Bosne i Hercegovine’, koja ostaje nefunkcionalna unatoč naporima Sjedinjenih Država i EU-a. Predsjednik Josipović je rekao da su on i Tadić iz Opatije, gdje su se prvi put sastali prije tri dana, uputili jasnu poruku, da se Hrvatska i Srbija zauzimaju za cjelovitost BiH.
(BLIN/tg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook