Kao posljednji primjer nedemokratskog odnosa prema novinarima i medijma Udruženje navodi incident koji se desio u četvrtak u Banjaluci, nakon okončanja zvaničnog razgovora između premijera RS-a Milorada Dodika i ambasadora Robbinsa.
- Koji minut nakon što se, pred predstavnicima Misije OSCE i vama lično, pohvalio svojom otvorenošći prema medijima i potvrdio to prisustvom Miše Vidovića, novinara FTV na pres-konferenciji, premijer Republike Srpske je tog istog novinara i njegov medij izvrijeđao na neprimjeren način.
U pismu se ističe da je u prva tri mjeseca 2010. godine, Linija za pomoć novinarima registrovala 16 slučajeva napada na novinare, kršenja prava novinara i ugrožavanja slobode izražavanja.
- Svi ovi primjeri svjedoče o porastu političkog miješanja u rad novinara i medija političkih lidera i nosilaca važnih javnih funkcija, protiv čega se teško boriti bez adekvatne podrške nadležnih dražvnih institucija, pravnih mehanizama i profesionalnih organizacija.
Na brojna upozorenja o kršenjima medijskih sloboda i prava novinara, koja su dolazila iz Linije za pomoć novinarima, ni jedna državna institucija nije adekvatno reagovala - kaže se u pismu "BH novinara", uz podsjećanje da "ni nedavni zvanični izvještaj OSCE u BiH o medijskim slobodama nije naišao na adekvatne reakcije u nadležnim bh. institucijama i organizacijama".
U zaključku pisma Udruženja "BH novinari" zatraženo je od ambasadora Robbinsa, da snažnije koristi mehanizme koje ima na raspolaganju kao šef Misije OSCE u BiH, te da, uz pomoć ostalih međunarodnih institucija u BiH sa OHR-om na čelu, predloži sankcije za sve zvaničnike koji napadaju novinare ili krše slobodu medija.
(FENA, BLIN/DEPO/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook