Novi Sporazum o ograničenju strateškog naoružanja (START) važiće 10 godina, a nadovezuje se na prethodni ugovor koji je važio od 1991. do 2009.
- On će značajno smanjiti i broj projektila i lansera, rekao je Obama.
- Njime se uspostavlja snažan i efikasan verifikacioni režim. On održava fleksibilnost koju trebamo kako bi zaštitili i unaprijedili našu nacionalnu sigurnost, te garantuje našu nepokolebljivu predanost bezbjednosti naših saveznika, dodao je on.
Obama i Medvedev potpisaće sporazum 8. aprila u Pragu, najavila je Bijela kuća.
Predsjednici SAD-a i Rusije, Barak Obama i Dmitrij Medvedev, dogovorili su se u petak o velikim rezovima u nuklearnim arsenalima obje zemlje u najobuhvatnijem sporazumu o kontroli naoružanja u posljednje dvije decenije.
- Pretvorili smo riječi u djela - izjavio je Obama.
Obama je kazao da je sporazum, koji će biti potpisan 8. aprila u Pragu, dio njegovih napora na "resetovanju" odnosa s Rusijom i korak ka "miru i sigurnosti u svijetu bez nuklearnog oružja", javio je AP.
Sporazum će tražiti od obje strane da smanje svoje arsenale dugometnog nuklearnog oružja za oko trećinu, sa sadašnjih 2.200 na 1.500 za svaku stranu. Sporazum, koji smjenjuje i širi pakt iz 1991. godine koji je istekao u decembru, ima za cilj poboljšanje američko-ruskih odnosa koji su teško narušeni.
- Na mnoge načine, nuklearno naoružanje predstavlja najmračnije dane Hladnog rata i najuznemirujuću prijetnju našeg vremena. Danas smo preduzeli još jedan korak u napuštanju naslijeđa 20. stoljeća, istovremenio gradeći sigurniju budućnost za našu djecu, izjavio je Obama u Bijeloj kući.
U Rusiji je portparolka Medvedeva, Natalija Timakova izjavila novinskoj agenciji Interfaks: "Ovaj sporazum odražava ravnotežu interesa obje zemlje".
Dvije strane imaće sedam godina nakon ratifikacije sporazumna da izvedu oko 30 posto smanjenja dugometnog nuklearnog oružja. Sporazum takođe poziva na manje rezove u arsenalima bojevih glava i bombi koje se lansiraju iz aviona, brodova i s kopna.
- Pretvorili smo riječi u djela. Ostvarili smo napredak koji je jasan i konkretan. I mi smo pokazali značaj američkog vodstva i američkog partnerstva, radi vlastite i sigurnosti svijeta, izjavio je Obama.
Iako sporazum moraju ratifikovati i američki Senat i ruska Duma prije nego što stupi na snagu, Obama i Medvedev planiraju da ga potpišu idućeg mjeseca u Pragu, gradu gdje je prošlog aprila Obama održao svoj istorijski govor o kontroli naoružanja.Govoreći u sobi za brifinge u Bijeloj kući, Obama je izjavio da će sporazum dvije najveće svjetske sile "poslati jasan signal kako mi namjeravamo da predvodimo" ostatak svijeta u smanjenju nuklearne prijetnje.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton navela je kako SAD i Rusija posjeduju više od 90 posto svjetskog nuklearnog naoružanja.
- Nisu nam potrebni tako veliki arsenali da štitimo svoje zemlje - kazala je ona.
Istakla je verifikacioni mehanizam sporazuma, ključni američki zahtjev kome se opirala Rusija i jednu od velikih prepreka koja je odgodila dovršenje sporazuma.
- To će umanjiti šanse za nerazumijevanja i pogrešne računice, kazala je ona novinarima.
Admiral Majk Malen, načelnik Združenog štaba američke vojske, naglasio je podršku vojske smanjenju arsenala u sporazumu, rekavši da vojni komandanti širom svijeta "čvrsto stoje iza sporazuma".
Današnji komentari američke administracije bili su usmjereni prema Senatu i označavaju početak druge i vjerovatno mukotrpne kampanje da dođu do ratifikacije.
(FENA, BLIN/DEPO/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook