List saznaje da je uhapšeni direktor banjalučkog preduzeća "Medicinska elektornika" Željko Katalina osumnjičen je da je vrbovao grupu od 47 malih akcionara tog preduzeća da na berzi daju nalog za prodaju svojih akcija po cijeni od 0,05 KM, po koliko ih je zatim kupio osumnjičeni Mile Radišić, banjalučki biznismen, koji je označen kao organizator kriminalne grupe.
Katalina je malim akcionarima obećao da će im razlika do "realne" cijene od 0,5 KM po akciji biti isplaćena "na ruke" ili preko tekućih računa, što je inkriminisana vanberzanska aktivnost.
MIHAJLICA: SLUČAJ "MEDICINSKA ELEKTRONIKA" SAMO KAP U MORU KRIMINALA U RS-u |
Predsjednik Srpske radikalne stranke Republike Srpske (SRSRS) Milanko Mihajlica ocijenio je danas da je slučaj “Medicinska elektronika“, kako kaže, samo kap u moru kriminala u RS-u, izrazivši očekivanje da će Specijalno tužilaštvo RS-a napokon početi odgovorno da radi, bez političkih uticaja te da će kazniti odgovorne i za niz ostalih kriminalnih privatizacija u RS-u. Mihajlica je na pres-konferenciji u Banjoj Luci iznio stav da Specijalno tužilaštvo RS-a „treba da sasluša“ i premijera RS-a Milorada Dodika i ministra finansija Aleksandara Džombića vezano za aferu "Medicinska elektronika" i za rad Investiciono-razvojne banke RS-a (IRB), jer tvrdi „sve to nije moglo da se desi bez znanja, saglasnosti i odobrenja Dodika i Džombića“. “S obzirom na to da je Vlada RS-a praktično u funkciji Skupštine akcionara IRBRS-a, ne može se desiti da isključiva odgovornost za ovu sramnu i kriminalnu transakciju koja se odnosi na ‘Medicinsku elektroniku’ bude svedena na nekoliko piuna”, naveo je Mihajlica. Ako nadležne institucije za provođenje zakona u RS-u, kako kaže, ovaj proces ne dovedu dokraja, SRSRS i buduća vlast, koja će biti izbrana nakon oktobra, „iznijet će dokaze, ne samo u slučaju ‘Medicinske elektronike’, već i u privatizaciji državnog kapitala u Robnoj kući ‘Boska’, u ‘Glasu Srpske’, ‘Oslobođenju’, Tvornici alata Trebinje i brojnim drugim”. “Sve je to smišljeno i planski rađeno. Prva je istina da je u suštini na čelu Komisije za reviziju privatizacije sve vrijeme bio Milorad Dodik, a na čelu IRB-a ministar Džombić, odnosno Dodik”, tvrdi Mihajlica. Osvrćući se na najavu SNSD-a i HDZ-a BiH o uzjamnoj podršci njihovim kandidatima za članove Predsjedništva BiH, predsjednik SRSRS-a je to nazvao “ironijom, odnosno tragedijom”. Mihajlica je naveo da je „HDZBiH nastao pod patronatom HDZ-a Franje Tuđmana, koji je odgovoran za protjerivanje stotine hiljada Srba iz Hrvatske“. „Očito je da se od Dodika, koji je u panici zbog gubitka vlasti svašta može očekivati”, rekao je on. Za sutra je najavio Izvršni odbor SRSRS-a na kojem će se razmatrati sporazum o zajedničkom nastupu na oktobarskim izborima sa Srpskom demokratskom strankom (SDS) i Partijom demokratskog progresa (PDP). |
Radišić je nakon kupovine akcija dijela malih akcionara, te Investiciono- razvojne banke /IRB/, koja se odazvala na njegovu ponudu za preuzimanje i prodala 35 odsto državnih akcija RS za ukupno 183.000 KM, postao najveći akcionar "Medicinske elektronike" sa 35,5 odsto učešća. Osim Kataline i Radišića uhapšeni su i Dragan Cerovac i Nikica Bajić, bivši šefovi u IRB-u, koji su manipulisali cijenama akcija "Medicinske elektronike" kako bi Radišiću omogućili naknadnu kupovinu državnih akcija te firme od IRB-a po što nižoj cijeni.
Šef Odjeljenja za istrage i bezbjednost Specijalnog tužilaštva RS Darko Ilić pojasnio je da je Radišić u januaru 2009. organizovao kriminalnu grupu kako bi po znatno nižoj cijeni kupio državni kapital u "Medicinskoj elektronici". Cijena akcije tog preduzeća koja je do aprila prošle godine iznosila 0,45 KM, prvo je kroz fingirane trgovine spuštena na 0,185 KM, a zatim na 0,05 KM, po koliko ih je u julu i avgustu 2009. kupio Radišić kroz javnu ponudu za preuzimanje.
Specijalno tužilaštvo RS je istragu usmjerilo i prema drugim malverzacijama Radišića, za kojeg je u međuvremenu utvrđeno da je preko svoje firme "Grand trade" iz Banjaluke kupio više od 30.000 kvadrata zemljišta u neposrednoj blizini "Medicinske elektronike", pišu "Nezavisne".
U Tužilaštvu ističu da bi upravo taj podatak mogao otkriti stvarni motiv milionske obmane sa akcijama tog preduzeća.
Radišić, nekadašnji direktor "Lutrije RS", suvlasnik je i banjalučke firme "Arius", ovlaštenog proizvođača fiskalnih kasa u RS, čiji je direktor Zoran Marić trebalo da naslijedi Katalinu na čelu "Medicinske elektronike". Ta kadrovska rokada po odluci Upravnog odbora "Medicinske elektronike" s početka februara ove godine, međutim, nije sprovedena i u sudskom registru, jer je preduzeće 12. februara, po rješenju Osnovnog suda, otišlo u predstečajni postupak.
Okružni sud u Banjaluci odredio je jednomjesečni pritvor Goliću, Radišiću, Katalinu i Cerovcu, koji se terete za organizovani kriminal i milionsku obmanu sa akcijama tog preduzeća, dok je Bajić pušten na slobodu.
Pripadnici Odjeljenja za istrage Specijalnog tužilaštva RS uhapsili su osumnjičene u utorak, 23. marta.
Specijalno tužilaštvo zatražilo blokadu imovine
Ministar pravde Republike Srpske /RS/ Džerard Selman izjavio je danas da je Specijalno tužilaštvo RS, osim predlaganja pritvora za optužene u slučaju "Medicinske elektonike", predložilo sudu da se blokira i imovina tog preduzeća vrijedna 3,5 miliona KM, prenosi Srna.
"Postojala je do sada mogućnost privremenog ili trajnog oduzimanja imovine, ali zakoni nisu bili do kraja dorečeni, pa je usvojen poseban zakon i formirana agencija za upravljanje oduzetom imovinom", rekao je Selman na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Odgovarajući na pitanje da li je zadovoljan radom Specijalnog tužilaštva RS, Selman je rekao da jeste i da tri godine rada za određenu pravosudnu instituciju nije dugo vrijeme da bi se mogle na prečac donositi odluke da li dobro radi ili ne.
"Morate da shvatite da je to ekipa ljudi od šest tužilaca, a ostali su istražioci. Drugo, do sada su imali izuzetno komplikovane predmete na kojima rade i postoje osnovi sumnje da su lica učinila krivična djela. I procenat potvrđivanja njihovih optužnica je jako velik i pravosnažne presude su većinom osuđujuće", naveo je Selman.
On je dodao da ovoj mladoj instituciji treba dati još vremena i da je sigurno da će postići još bolje rezultate.
"Ja sam kao ministar pravde zadovoljan njihovim radom. Percepcija javnosti je više naslonjena na medijski dio, a rijetko koji medij do kraja poprati proces protiv uhapšenih. I do sudskih organa je da budu transperentniji u tom procesu", poručio je Selman.
Resorni ministar je pojasnio i da Specijalno tužilaštvo RS nije ni moralo da sarađuje sa MUP-om RS, odnosno da traže usluge prilikom privođenja, budući da su se osumnjičeni odazvali na osnovu pismenih poziva.
On je rekao da je i MUP RS podnio izvještaj o izvršenju krivičnog djela protiv osoba koje sumnjiči i Specijalno tužilaštvo RS, ali su izvještaj predali Okružnom tužilaštvu Banjaluka, jer su smatrali da je u njihovoj nadeležnosti.
"U slučaju paralelne istrage odlučuje se tako da se kompletan predmet da ili Okružnom tužilaštvu ili Specijalnom tužilaštvu RS", naveo je Selman.
(BLIN/tg)
VEZANE VIJESTI
SLUČAJ "MEDICINSKA ELEKTRONIKA": Grad krije kako je Radišić kupio zemljište
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook