U dokumentu koji je Ministarstvo inostranih poslova BiH dostavilo Komisiji za spoljne poslove Parlamentarne skupštine BiH Pampalonijeva je upozorila da bez provođenja definisane tehničke procedure, prijedlog može da bude odbijen.
- U toku je pisanje izvještaja o rezultatima monitoringa. Važno je da izvještaj bude pozitivan, makar to trajalo jedan do dva mjeseca duže. Izvještaj za sve tri monitoring misije biće završen do kraja marta. U aprili će biti rađena ocjena, koja će u maju biti poslana državama članicama na razmatranje - pojašnjava Pampalonijeva.
Na osnovu toga, Evropska komisija treba da dobije mandat za pisanje prijedloga amandmana na uredbu koja bi omogućila da BiH bude stavljena na listu za bijeli šengen, piše sarajevska štampa.
Pampalonijeva je istakla da je plan da prijedlog bude pripremljen u junu. Ona je istakla da je važno da prijedlog Komisije ne bude uslovljen, kako ne bi bila tražena još jedna verifikacija.
Od 19. decembra prošle godine, kada su ukinute vize građanima Srbije, Crne Gore i Makedonije, oko hiljadu ljudi iz ove tri zemlje, uglavnom Albanaca i Roma, zatražilo je azil u Belgiji, od kojih je 55 odsto iz Kumanova u Makedoniji, 42 odsto iz Preševa u Srbiji i tri odsto iz Crne Gore.
(rtrs, BLIN, DEPO/mp)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook