BRISEL

Počeo samit EU

Arhiva25.03.10, 18:35h

Čelnici Evropske unije počeli su u četvrtak u Briselu dvodnevni samit s kojeg se očekuje dogovor o planu za pomoć Grčkoj, koji bi uključivao bilateralnu pomoć zemalja članica i doprinos Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Evropska unijaNjemačka kancelarka Angela Merkel dala je prije početka samita naslutiti da je spremna na dogovor o mehanizmu pomoći za Grčku. Ona je rekla da bi taj mehanizam mogao biti kombinacija MMF-a i bilateralne pomoći, ali samo u slučaju da Grčka ne bude u stanju refinancirati dugove na finansijskim tržištima.

Dogovor bi se mogao postići na sastanku čelnika 16 zemalja članica eurozone, koji bi se trebao održati nakon završetka prvog dana samita svih 27 zemalja članica EU-a, javila je Hina.

Kancelarka Merkel insistiraće, da bi dala zeleno svjetlo za plan pomoći, da se zemlje članice obavežu da će postrožiti postojeći mehanizam za nadzor budžetske discipline, kako bi se ubuduće lakše kažnjavale one zemlje koje krše dogovorena pravila.

Ona je najavila da će tražiti "nužne promjene ugovora EU-a, koje bi uključivale sankcije, kako bi se pitanje eventualnih budžetskih problema moglo ranije i efikasnije rješavati". Sada ostaje pitanje hoće li ostali čelnici biti spremni na daljnje promjene s obzirom na goleme poteškoće pri donošenju Lisabonskog ugovora.

Šef euro-grupe, koja okuplja ministre finansija zemalja eurozone, Žan Klod Džanker najavio je da se nazire kompromis.

- Mislim da će to biti mješavina MMF-a i bilateralnih zajmova. Finansiranje će se osigurati od MMF-a i kroz bilateralne zajmove zemalja članica, koje dijele zajedničku valutu, rekao je Džanker.

Čelnici EU-a koji pripadaju lijevom centru, među kojima je i grčki premijer Georgi Papandreu, najavili su da će tražiti da se i na zemlje eurozone proširi mogućnost koja postoji za pomoć zemljama članicama koje nemaju euro.

- Imamo konkretno rješenje koje ćemo večeras predložiti na samitu EU-a, izjavio je predsjednik evropskih socijalista (PES) Pol Nirup Rasmusen nakon završetka sastanka socijalističkih čelnika koji su se okupili prije samita EU-a.

Rasmusen se pozvao na nedavne slučajeve kada je Evropska komisija omogućila povoljne pozajmice zemljama izvan eurozone Mađarskoj, Latviji i Rumuniji.

- Tražimo da se donesu potrebne izmjene propisa kako bi se taj mehanizam pomoći koristio i za zemlje unutar eurozone, rekao je Rasmusen.

Grčki premijer Papandreu je rekao kako očekuje da će čelnici donijeti odluku u tom smislu.

- Ovo rješenje je jednostavno i ne stoji ništa. Nadam se da će večeras biti usvojeno, rekao je Papandreu.

Prijedlog socijalista, među kojima su premijeri Španije, Grčke, Mađarske, Slovenije i Austrije, sadrži mehanizam po kojem bi Evropska komisija posudila novac uz niske kamate na tržištu obveznica i onda ih posudila zemljama eurozone koje su u poteškoćama.

- Njemačkim poreznim obveznicima mogu reći da ih to neće stajati nijedan euro, poručio je Rasmusen.

Grčki problemi s finansiranjem dugova zasjenili su temu, koja je bila najavljivana kao glavna - raspravu o strategiji ekonomskog razvoja za sljedeće desetljeće. Čelnici bi također trebali razgovarati o borbi protiv klimatskih promjena nakon neuspješne konferencije UN-a o klimi održane u decembru prošle godine u Kopenhagenu.

NJEMAČKA I FRANCUSKA POSTIGLE DOGOVOR O POMOĆI GRČKOJ

Njemačka i Francuska postigle su u četvrtak dogovor o instrumentu finansijske pomoći Grčkoj koji bi uključivao koordiniranu bilateralnu pomoć uz mogućnost sudjelovanja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), doznaje se iz diplomatskih izvora.

Prema tim izvorima, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nikolas Sarkozi postigli su dogovor koji precizno opisuje uslove u kojima članice eurozone mogu intervenisati. Sada je potrebno da taj dogovor potvrde ostalih 14 zemalja koje dijele zajedničku valutu euro. Grčka bi prema to planu mogla dobiti zajmove uz striktne uslove i samo ako se nađe u situaciji da nema drugog izlaza, navode diplomati.

Dogovor je postignut prije početka samita EU-a tokom bilateralnog susreta Merkel-Sarkozi. Sada se očekuje se da će predsjednik Evropskog vijeća Herman van Rompi sazvati samit eurozone, nakon što večeras završi prvi dan sastanka na vrhu svih 27 zemalja članica EU-a.

Prema diplomatskim izvorima, francusko-njemački dogovor predviđa da se od predsjednika Evrposkog vijeća Van Rompuia zatraži da do kraja ove godine pripremi detaljan plan sa svim mogućim opcijama za spašavanje članica eurozone koje bi se ubuduće mogle naći u poteškoćama poput onih u kojima se sada nalazi Grčka.

Njemačko-francuski dogovor predviđa preventivne mjere i sankcije protiv onih zemalja koje bi kršila proračunsku disciplinu, javila je Hina.

(FENA, BLIN, DEPO/mp)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook