Naime, piše taj list, ta kompanija iz Sjedinjenih Američkih Država je prije dva mjeseca iznijela procjenu na osnovu podataka o poslovanju srpske telekomunikacione kompanije u 2009. godini. Ime te kompanije za sada se drži u tajnosti jer bi ona mogla da se pojavi na tenderu za privatizacionog savjetnika koji će uskoro raspisati Vlada Srbije.
Ovaj broj, s obzirom na ugled firme koja je dala procjenu vrijednosti, biće ključni argument za početnu cijenu na tenderu za prodaju 40 odsto vrijednosti Telekoma Srbija.
Ukoliko se, na primjer, kao konačna cijena vrijednost cjelokupnog Telekoma odredi suma od 3,2 milijarde evra, onda će Vlada Srbije najvjerovatnije započeti tender sa nešto većom cijenom, od recimo 3,5 milijarde evra, što znači da bi za 40 odsto Telekoma u startu tražila 1,4 milijarde evra.
Ukoliko se javi više zainteresovanih kompanija, u tom slučaju bio bi otvoren postupak aukcije, što bi ukupnu vrijednost Telekoma (pa time i dijela koji se prodaje) moglo da podigne na četiri milijarde evra (odnosno 1,6 milijardi evra za 40 odsto vlasništva koje se prodaje).
Od visine početne cijene s kojom se ide na tender zavisiće i količina akcija (vlasništva) koje će dobiti građani u obliku besplatnih akcija. Ukoliko, na primjer, početna cijena na tenderu bude 3,5 milijarde evra (vrijednost cjelokupnog Telekoma), onda bi građani kroz besplatne akcije dobili pet odsto vlasništva Telekoma.
Iz krugova poslovne zajednice u Beogradu stižu informacije da bi „Dojče telekom“ mogao da bude najzainteresovaniji kupac 40 odsto srpskog Telekoma. Ali, ima analitičara koji procjenjuju da ne bi bilo iznenađenje da se na tenderu pojave i takve kompanije kao što su „Frans telekom“, Oraskom, Telefonika i druge jer se radi o srpskoj kompaniji koja ima značajne poslovne operacije u regionu (Republika Srpska i Crna Gora).
Novac od prodaje u poseban fond |
Da se ne bi ponovile greške pravljene pri trošenju para od prodaje Telekoma iz 1996. godine i Mobtela iz 2006. godine, sada je napravljen dogovor predsjednika države Borisa Tadića, premijera Mirka Cvetkovića i lidera G17 plus i SPS-a Mlađana Dinkića i Ivice Dačića da novac od prodaje 40 odsto Telekoma bude stavljen u poseban fond i u najvećoj mjeri potrošen za završetak izgradnje autoputa kroz Vojvodinu (ove godine) i izgradnju autoputeva kroz Srbiju (iduće godine). Manji dio novca biće potrošen za finansiranje izgradnje velikih brana za elektrane i podsticanje zapošljavanja. |
Pitanje na koje, za sada, nema odgovora, jeste šta će se dogoditi ako se, recimo, na tenderu pojavi i pobjedi norveški Telenor koji je prije dva mjeseca dobio „grinfild” licencu za drugog operatera fiksne telefonije.
Inače, ideja za prodaju 40 odsto srpske telekomunikacione kompanije stigla je od menadžmenta kompanije Telekom Srbija koji je procijenio da na srednji rok neće biti u mogućnosti da finansijski, kadrovski i tehnološki odgovori na razvojne izazove konkurencije i da je potrebno napraviti strateško partnerstvo sa nekom od vodećih svetskih kompanija iz oblasti telekomunikacija.
Nijemci neće biti favorizovani
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić odbacio je kao neosnovane špekulacije da će 40 odsto kapitala Telekoma Srbija biti prodato direktno "Dojče telekomu", naglašavajući da će biti raspisan međunarodni tender za prodaju državnog udijela u Telekomu.
Dinkić je najavio da će odluku o modelu prodaje kapitala Telekoma donijeti Vlada Srbije na sjednici u petak, 26. marta, i nagovijestio da će to biti po modelu kojim je prodata kompanija "Mobi 63" norveškom Telenoru.
On je rekao će da fond za infrastrukturne projekte, koje vlada planira da oformi i novcem od prodaje Telekoma, finansirati izgradnju mreže puteva po čitavoj Srbiji.
(B92, BLIN, DEPO/tg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook