Gregorijan će karijeru nastaviti u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS) s kojima je potpisao ugovor na godinu dana. U centru, kojim rukovodi Janoš Bugajski, Gregorijan bi najvjerovatnije trebalo da bude viši stručni saradnik za pitanja u vezi s jugoistočnom Evropom.
U prilog činjenici da Gregorijan u junu napušta BiH ide i podatak da je već kupio kuću u Virdžiniji u koju će se useliti po povratku u SAD, navodi list.
CSIS pruža strateške uvide, kao i rješenja pri donošenju bitnih odluka, kako vladama, tako i međunarodnim organizacijama, privatnom sektoru i civilnom društvu. Riječ je o neprofitnoj organizaciji, sa sjedištem u Vašingtonu. Centar je posvećen pronalaženju načina kako bi Amerika zadržala svoj status sile dobra u svijetu.
U Upravnom odboru CSIS nalaze se i Henri Kisindžer, Zbignjev Bžežinski i Vilijem Koen.
List navodi da će Gregorijanov angažman u BiH ostati upamćen po tome što je rukovodio reformom Oružanih snaga BiH i zalaganju za donošenje niza odluka koje su izazvale velike političke potrese u BiH.
Iako drugi čovjek OHR-a, u javnosti se često sticao utisak da on vodi glavnu riječ u Kancelariji visokog predstavnika, ali i da ima jak uticaj u institucijama BiH, prvenstveno u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, te Tužilaštvu i Sudu BiH.
Posljednjih nekoliko godina stupio je u otvoreni konflikt s premijerom RS Miloradom Dodikom, zbog niza odluka donesenih na štetu RS, za koje premijer RS smatra da su posljedica Gregorijanovog djelovanja.
Nakon što je u javnost procurila OHR-ova šema organizovanog kriminala u FBiH, a na kojoj su se našli najuticajniji Bošnjaci, počev od poglavara Islamske zajednice u BiH Mustafe ef. Cerića do velikih biznismena, i u Sarajevu su se pojavile žestoke kritike na Gregorijanov rad.
(BLIN, DEPO/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook