SRBIJA

Vladajuća koalicija usaglasila tekst deklaracije o Srebrenici

Arhiva24.03.10, 16:21h

Šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je da je tekst deklaracije o Srebrenici, čija je radna verzija u srijedu podijeljena šefovima poslaničkih grupa, usaglašen između stranaka vladajuće koalicije

Skupština SrbijeGrubješić je, poslije prve sjednice Kolegijuma Skupštine Srbije, rekla da su u ime G17 plus u izradi tog dokumenta radili predsjednik stranke Mlađan Dinkić i ona.

Povodom izrade druge deklaracije kojom bi bili osuđeni zločini nad Srbima, Grubješić je kazala da nije ideja da se obje deklaracije usvoje u istom danu, zbog toga što su one podjednako značajne, javio je Tanjug.

Narodna skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad Bošnjacima Srebrenice u julu 1995. godine na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ) i očekuje da druge države bivše Jugoslavije na isti način osude i zločine počinjene nad Srbima, piše u preambuli Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici.

Sjednicom Kolegijuma je predsjedavala Đukić-Dejanović, a prisustvovali su joj i Grubješić (G17 plus), Nada Kolundžija (DS), Branko Ružić (SPS-JS), Moma Čolaković (PUPS), Balint Pastor (manjine), Čedomir Jovanović (LDP) i Dragan Todorović (SRS), dok narodnjaci i naprednjaci nisu.

DSS: IZDVAJANJE JEDNOG ZLOČINA OD DRUGIH NIJE DOBRO

Šef poslanika DSS-a Miloš Aligrudić ponovio je u srijedu da donošenje deklaracije o jednom zločinu i njegovo izdvajanje od drugih nije dobro, jer žrtve tog zločina, kako je rekao, moraju biti posmatrane na isti način kao i druge na prostorima bivše SFRJ.

- Za DSS je zbog toga radna verzija deklaracije o Srebrenici, koja je podijeljena na današnjoj sjednici Kolegijuma Skupštine Srbije, kao ideja neprihvatljiva, rekao je Aligrudić novinarima poslije te sjednice.

- Žrtve tog zločina moraju biti posmatrane na isti način kao i druge na prostorima bivše SFRJ. Donošenje deklaracije o jednom zločinu, koji treba da bude simbol svih zločina na prostoru bivše SFRJ nije dobro, jer onda svi ti drugi zločini po semantici i načinu na koji izražavate svoj stav očigledno nisu bitni u odnosu na ovaj u Srebrenici, rekao je Aligrudić novinarima u parlamentu, javio je Tanjug.

On je kazao da DSS neće ni na koji način učestvovati u izradi tog "naopakog i zlonamjernog teksta prema Srbiji i njenim građanima" i da neće glasati za tako nešto.

DSS, prema njegovim riječima, osuđuje zločin u Srebrenici i smatra ga teškim, ali taj zločin, kako je rekao, mora biti posmatran na isti način kao i drugi na prostorima bivše Jugoslavije.

On je kao jedan razlog za nedolazak na sjednicu Kolegijuma parlamenta naveo to što je ona održana na dan bombardovanja Srbije.

Drugi razlog je, prema njegovim riječima, namjera vladajuće većine da izdvoji žrtve Srebrenice, što je, kako je rekao, "nehrišćanski, nemoralno i ostavlja utisak samopriznanja Srbije za taj zločin".

KOLUNDŽIJA: "NE OČEKUJU SE SUŠTINSKE IZMJENE TEKSTA DEKLARACIJE O SREBRENICI"

Šefica poslaničkog kluba "Za Evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je da ne očekuje da će tokom skupštinske rasprave doći do suštinskih izmjena teksta deklaracije o Srebrenici, čija je radna verzija u srijedu podijeljena šefovima poslaničkih grupa.

- Ne očekujem suštinske intervencije na tekstu rezolucije, jer se dugo radilo na njegovom usaglašavanju, elementi teksta analizirani su sa svih aspekata, a obavljene su i široke konsultacije, rekla je Kolundžija Tanjugu.

Prema njenim riječima, tekst je analiziran s međunarodno-pravnog aspekta, sa stanovišta interesa Srbije i njenih građana, Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, pa se zato veće izmjene teksta ne očekuju.

- Ukoliko se poslaničke grupe saglase da rezoluciju razmatraju prije uskršnjih praznika, bit će to jedina tačka dnevnog reda posebne sjednice, zbog koje će drugo redovno zasjedanje parlamenta biti prekinuto, navela je šefica ZES-a.

Kolundžija je ponovila kako je važno da što više poslanika podrži tu deklaraciju i ukazala na značaj parlamentarne rasprave o tom dokumentu.

Na današnjoj, prvoj sjednici kolegijuma parlamenta šefovima poslaničkih grupa podijeljena je radna verzija deklaracije o osudi zločina u Srebrenici i najavljena izrada posebne deklaracije koja će osuditi sve zločine.

ZA SNS PRIHVATLJIV TEKST DEKLARACIJE U KOJEM BI BILI OSUĐENI SVI ZLOČINI

Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić izjavio je u srijedu da bi za njegovu stranku bila prihvatljiva deklaracija kojom bi bili osuđeni svi zločini počinjeni u ratovima 90-tih godina i u kojoj bi bila apostrofirana Srebrenica, ukoliko je to, kako je rekao, zaista potrebno.

- Ako bismo izbalansirali taj građanski rat da osudimo sve zločine u njemu i da apostrofiramo zločin u Srebrenici, ako je to zaista potrebno, onda bi takav jedan tekst mogao da bude prihvatljiv i za SNS, rekao je Nikolić novinarima poslije sjednice kolegijuma Skupštine Srbije, na kojoj je podijeljena radna verzija deklaracije o Srebrenici, a kojoj nije prisustvovao.

Nikolić je dodao da u deklaraciji treba da stoji da Srbija od drugih zemalja traži da se na isti način odrede prema žrtvama koje je imao srpski narod i nad zločinima koji su počinjeni nad srpskim narodom, javio je Tanjug.

- Ne isključujem mogućnost da SNS glasa za neki tekst deklaracije, ali treba da razmotrimo predloženi tekst i da vidimo šta je prihvatljivo, a šta ne. Ako postoje neki viši interesi za njeno donošenje, onda cijela Srbija mora zna za njih, rekao je Nikolić.

On je rekao da mu u predloženom tekstu "smeta" riječ genocid u preambuli, gdje je navedeno da je Srbija privržena i konvenciji protiv genocida.

- Zašto u deklaraciji spominjemo genocid ako u Srebrenici nije počinjen genocid? Ono što spominjete u preambuli postaje sastavni dio deklaracije i oni koji su pisali tekst neka o tome razmisle. Obratite pažnju kojim smo sve konvencijama privrženi u preambuli, pa makar se u tekstu ne spominjalo. To je jedna od podvala koju ovaj tekst čini, kazao je Nikolić.

Lider SNS-a je kazao da će predloženi tekst razmotriti predsjedništvo stranke i poslanički klub, da će ostvariti kontakt s njegovim predlagačima, koje će, kako je rekao, pitati da li je moguće da bude održan zajednički sastanak na kome bi tekst bio prilagođen stavovima svih poslaničkih grupa i da bar 220 poslanika glasa za taj dokument.

On je objasnio da je nedolaskom na kolegij parlamenta iskazao protest zbog toga što je sazvan telefonskim putem i što mu nije bio dostavljen dnevni red i materijal.

(FENA, DEPO, BLIN/eb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook