Tokom trudnoće, mali dio djetetove krvi može doći u majčin krvotok. Ukoliko je majka Rh negativna, a dijete Rh pozitivno, majčin imunitet će početi proizvoditi anti-tijela koja će napadati Rh+ antigen koji se nalazi na djetetovim crvenim krvnim zrncima, a takva deficijencija imunog sistema često završava smrtnim slučajevima.
U svojih 50-tak godina donatorskog staža Džejms Herison (74) je čak 984 puta davao krv i pritom spasio oko 2.2 miliona djece, uključujući i vlastitu kćer Trejsi.
Australijanac sa zlatnom rukom je počeo donirati kad je navršio 18 godina i od tad svakih nekoliko sedmica redovno daje krv. Posebna krv koja je dovela do razvoja cjepiva Anti-D je osigurana na iznos od milion australijskih dolara.
- Nikad nisam razmišljao o tome da prestanem. Nikad - priznao je skromni Džejms koji se zakleo da će postati donator nakon što mu je 13 litara krvi spasilo život prilikom operacije grudnog koša kad je imao 14 godina.
- Bio sam u bolnici tri mjeseca - rekao je. - Ta krv mi je spasila život pa sam sebi obećao da ću donirati onoliko krvi koliko je to moguće.
Gospodin Herison bi u septembru ove godine trebalo po jubilarni 1000-ti put da donira svoju krv, a on je pravi primjer da davanje krvi spašava živote - zato, ne boj'te se igle i darujte krv!
(net.hr, BLIN/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook