Francuska je bila pionir u masovnoj gradnji nuklearnih centrala 70-ih godina prošlog vijeka i sada smatra da u industrijske svrhe može da iskoristi tehnologiju iz nuklearnih podmornica.
Francuski DCNS, državna kompanija koja pravi podmornice, napraviće studiju o izvodljivosti, zajedno sa proizvođačem reaktora "Areva", proizvođačem nuklearne energije EDF i francuskim Komesarijatom za atomsku energiju (CEA), kako bi inženjeri ustanovili da li standardizovane nuklearne elektrane veličine i oblika podmornica, koje su mnogo jeftinije od klasičnih nuklearkih, mogu bezbjedno da funkcionišu pod morem i isporučuju struju do kopna putem podvodnih kablova. Studija će se pozabaviti i problemima zagađenja životne sredine.
Prva mininuklearka koja je nazvana "Fleksblu" imaće kapacitet od 50 do 250 megavata - što je ekvivalentno jačini od 1.650 megavata koliko daje generator na kopnu - i moći će da se porine krajem 2016.
- Ubijeđen sam da ovo može da se uradi. Svetskim morima danas plovi oko 150 podmornica, dakle, instaliranje nuklearne elektrane na dnu mora neće biti ništa novo - istakao je Andre Kolmer, šef civilnog nuklearnog sektora DCNS.
DCNS planira da proizvede "nuklearku" u obliku kapsule, dugu 100 metara, široku od 12 do 15 metara i tešku 12.000 tona i porine je na dubinu od 100 metara. Kompanija namjerava da iskoristi činjenicu da u svijetu ponovo raste interesovanje za atomsku energiju zbog rasta cijena nafte i sve veće zabrinutosti izazvane globalnim zagrijavanjem.
(Blic, BLIN MAGAZIN/ma)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook