10. rođendan Vikipedije proslavljen je u cijelom svijetu a članovi banjalučkog ogranka organizacije EESTEC odlučili su da i Banjaluku stave na mapu tog globalnog dešavanja. Osim obilježavanja jubileja Vikipedije, članovi Udruženja Linux korisnika Republike Srpske održali su i predavanje o slobodnom softveru i softveru otvorenog koda, čime je obilježen još jedan događaj – izlazak slobodnog Linux operativnog sistema DebianSqueeze.
Dekan Mašinskog fakulteta prof. dr Miroslav Rogić osvrnuo se na početke upotrebe interneta u Banjaluci i Republici Srpskoj, ratne 1994. godine, dok je obavljao funkciju direktora Univerzitetskog računarskog centra. Istakao je značaj i prednosti koje Vikipedija, ali i internet u cjelini, nudi u savremenoj visokoškolskoj nastavi.
- Internet je, uz sve ostalo, postao i najveća svjetska biblioteka. Informacije su dostupne svima. Sa stanovišta tehničkih, inženjerskih struka, ogroman broj jedinica pohranjen je na internetu i profesori i studenti mogu da se snabdiju informacijama iz svakog područja koje im je djelimično poznato ili im uopšte nije poznato. Kada držim predavanje studentima iz novih oblasti, često ni sam nemam dovoljno najsvježijih informacija jer se tehnologije i tehnološka znanja tako brzo umnožavaju da je to teško pratiti, pa često sa kolegama na samom predavanju pogledamo Vikipediju, da vidimo šta ona kaže o nekom problemu, rekao je Rogić.
Milan Miščević, lokalni korisnik Vikipedije i jedan od njenih mnogobrojnih uređivača, održao je prezentaciju o Vikipediji, njenom značaju i objasnio na koji način se uređuje. Rekao je da izmjene Vikipedije može da radi svako ko ima pristup internetu, ukoliko posjeduje Viki softver.
- Ne postoje moderatori ili administratori koji odobravaju ili ne odobravaju izmjene Vikipedije, tako da su sve izmjene koje se urade, dostupne odmah, u roku od par sekundi. Postoje i diskusije i istorija izmjena članaka, koje doprinose poboljšanju sadržaja i kvalitetu članaka. Diskusije su mjesto na kojem korisnici i uređivači dogovaraju način kako će urediti određene članke, izgled stranica, i druge i najsitnije detalje, objasnio je.
Vikipedija je sedmi najposjećeniji sajt na internetu, koji sadrži ukupno oko 17 miliona članaka na gotovo svim svjetskim jezicima. Na srpskom jeziku ima oko 138 hiljada članaka. Projekat je osnovan 15. januara 2001. godine.
Zanimljivo je da je jedan od najposjećenijih Vikipedijinih članaka onaj o kralju popa Majklu Džeksonu, koji je dan poslije njegove smrti, zabilježio skoro 6 miliona posjeta u toku jednog dana.
(BLIN MAGAZIN/M.Ajder)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook