Đelić je istakao da bi konsenzus oko tog pitanja trebalo bi da bude što je širi mogući, poput onog kakav je postojao kada su krajem 2009. godine ukinute vize za građane Srbije. Evropski parlament glasa o ratifikaciji u okviru plenarnog zasjedanja koje počinje danas i traje do četvrtka.
Evropska unija je odlučila da u junu 2010. godine otpočne proces ratifikacije sporazuma sa Srbijom i do sada je to učinilo 11 od 27 zemalja članica. Prva je to učinila Španija 21. juna prošle godine.
Đelić je izrazio očekivanje da će Njemačka taj sporazum ratifikovati u februaru, a da Francuska do kraja aprila ove godine. Prvi ugovorni sporazum između Srbije i EU potpisali su 29. aprila 2008. godine u Luksemburgu potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić i tadašnji predsjedavajući EU Dimitrij Rupel.
Sporazum je potpisan nakon dramatičnih pregovora u kojima su učestvovali srpski šef diplomatije Vuk Jeremić, visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Havijer Solana, evropski komesar za proširenje Oli Ren, te holandski šef diplomatije Maksim Ferhagen.
Solana i Ren su, naime, do duboko u noć pregovorali s Ferhagenom o pronalaženju rješenja kako bi bilo omogućeno potpisivanje SSP-a i u isto vrijeme zadovoljen holandski stav o uslovljavanju početka primjene povlastica iz Sporazuma punom saradnjom s Hagom.
Briselski zvaničnici i ministar Jeremić su tada ocijenili da je postignuti dogovor snažan podstrek proevropskim snagama u Srbiji i izrazili nadu da će sporazum ubrzo i zvanično stupiti na snagu.
Ta nadanja su dodatno porasla nakon što su uhapšeni i izručeni Haškom tribunalu Stojan Župljanin i Radovan Karadžić, ali umjesto očekivane odluke o deblokiranju Privremenog sporazuma, iz Brisela je stigao "hladan tuš" u vidu eksplicitnog stava Holandije da je uslov za njegovu primjenu izručenje Ratka Mladića.
Tvrd stav Holandije ostao je izolovan unutar EU, ali i dovoljan da ratifikacija SSP ne počne sve do 14. juna ove godine, kada je glavni tužilac Haškog tribunala, Serž Bramerc izvijestio ministre spoljnih poslova EU o tome da je zadovoljan saradnjom sa Srbijom.
- Mi smo zaključili da Srbija nastavlja da sarađuje kako bi ostvarila nove rezultate na tom polju. Zato smo se dogovorili da sporazum o stabilizaciji i pridruživanju damo na ratifikaciju - rekla je tada visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton.
U periodu od potpisivanja do početka ratifikacije ŠP Srbija je jednostrano primenjivala ovaj sporazum.
Potpisivanje SSP i početak njegove primjene značajan su korak na evropskom putu Srbije, koji vodi ka uređenijem, stabilnijem i prosperitetnijem društvu i ulasku države u punopravno članstvo EU.
Primjena Sporazuma za Srbiju je od velikog značaja, s obzirom na to da je njegov osnovni ekonomski element stvaranje zone slobodne trgovine između Srbije i EU, koja predstavlja ne samo tržište od oko pola milijarde potrošača, već i tradicionalno najvažnijeg ekonomskog partnera Srbije, sa kojim se obavlja više od polovine ukupne robne razmjene sa svetom, oko 56 odsto.
(Tanjug, BLIN MAGAZIN/ma)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook