Prvo polufinale Svjetskog prvenstva donosi duel koji mnogi smatraju finalom prije finala. Francuska i Španija večeras će odmjeriti snage za plasman u veliko finale, nastavljajući jedno od najvećih evropskih fudbalskih rivalstava.
Dvije reprezentacije iza sebe imaju bogatu historiju međusobnih okršaja, a kroz godine su se sastajale u finalima, polufinalima, četvrtfinalima i kvalifikacijama najvećih takmičenja.
Prvi veliki obračun dogodio se u finalu Evropskog prvenstva 1984. godine u Parizu, kada je Francuska slavila rezultatom 2:0 i osvojila prvi veliki trofej u svojoj historiji.
Na Evropskom prvenstvu 1996. reprezentacije su remizirale 1:1 u grupnoj fazi, dok je Francuska bila uspješnija i u kvalifikacijama za EURO 1992, ostvarivši pobjede od 3:1 u Parizu i 2:1 u Sevilli.
Na Evropskom prvenstvu 2000. godine Francuska je u četvrtfinalu pobijedila 2:1, a nekoliko sedmica kasnije osvojila i naslov prvaka Evrope.
Šest godina kasnije uslijedio je još jedan veliki okršaj na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj. Španija je povela u osmini finala, ali je Francuska preokretom stigla do pobjede 3:1 i nastavila put sve do finala.
Nakon toga uslijedio je period dominacije Španije. Na Evropskom prvenstvu 2012. slavila je 2:0 u četvrtfinalu, a u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. remizirala je 1:1 u Madridu prije nego što je u Parizu slavila minimalnu pobjedu 1:0, čime je izborila direktan plasman na Mundijal.
Francuska je prekinula niz poraza u finalu UEFA Lige nacija 2021. godine, kada je nakon preokreta pobijedila 2:1 i osvojila trofej.
Međutim, posljednja dva velika obračuna pripala su Španiji. U polufinalu Evropskog prvenstva 2024. slavila je 2:1, a godinu kasnije u polufinalu UEFA Lige nacija nakon spektakularne utakmice pobijedila 5:4.
Večerašnje polufinale Svjetskog prvenstva bit će novo poglavlje velikog rivalstva koje traje decenijama. Francuska će pokušati prekinuti niz poraza protiv Španije i izboriti novo svjetsko finale, dok će aktuelni evropski prvaci nastojati potvrditi dominaciju iz posljednjih godina i napraviti još jedan korak ka naslovu prvaka svijeta.
(Sport Centar/DEPO PORTAL7af)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook