Organizacioni odbor

Sve spremno za obilježavanje 31. godišnjice genocida u Srebrenici

Hronika25.06.26, 14:24h

Sve spremno za obilježavanje 31. godišnjice genocida u Srebrenici
Od 4. do 5. jula bit će poznat tačan broj žrtava čiji ukop treba da bude obavljen 11. jula ove godine u kompleksu Memorijalog centra u Potočarima

 

 

Sve je spremno za ovogodišnje obilježavanje 31. godišnjice od počinjenog genocida u Srebrenici - potvrdio je novinarima Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 11. Jula 1995. godine, 31. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Zaštićene zone UN-a“, uoči radnog dijela današnjeg sastanka Odbora održanog u sjedištu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

 

Predstoji sedmica u kojoj treba privesti kraju određene aktivnosti u vezi s pripremom određenih lokacija i mjesta, što će biti završeno, rekao je Fejzić, izrazivši nadu da neće biti problema poput ekscesa i pokušaja dovođenja u pitanje te omalovažavanja manifestacije, o čemu naznaka zasad nema.

 

Od 4. do 5. jula bit će poznat tačan broj žrtava čiji ukop treba da bude obavljen 11. jula ove godine u kompleksu Memorijalog centra u Potočarima.

 

Prema riječima predsjednika Organizacionog odbora, ovogodišnje obilježavanje bit će u protokolarnom smislu slično ranijim mada je uveden i dio novih aktivnosti.

 

Ustaljene osnovne aktivnosti pokazale su se dobrim i primjerenim. Primjerice, organizatori su pri uspostavi Marša mira imali ideju da taj dio manifestacije zaživi kao slobodan pješački pohod svih ljudi koji žele na taj način iskazati poštovanje prema žrtvama genocida i prema podnesenim patnjama preživjelih.

 

Kad je riječ o najavama domaćih, regionalnih i svjetskih lidera o njihovom eventualnom prisustvu obilježavanju 31. godišnjice, Fejzić ističe da takve najave obično dolaze uoči manifestacije mada organizatori očekuju da će ih biti iako manje nego prošle godine kada je obilježena tridesetogodišnjica genocida.

 

Na današnjoj sjednici Odbora bit će usvojen konačan program ovogodišnjeg obilježavanja 11. jula u Srebrenici.

 

U prvom dijelu sjednice, Fejzić je uručio plakete institucijama i pojedincima koji su doprinijeli obilježavanju 30. godišniice, kao i proteklih godišnjica genocoda počinjenog u srcu Evrope, u Bosni i Hercegovini, jula 1995. godine.

 

Jedan od dobitnika Plakete je ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez. On je izjavio da mu je čast dobiti priznanje za doprinos organizaciji sjećanja na Srebrenicu jer je 11. juli jedan od najvažnijih datuma u kolektivnom sjećanju države i društva. Ministarstvo na čijem je Helez čelu nastavit će, kazao je, punu podršku ovom procesu.

 

- Srebrenica je naša rana, nikad zacijeljena, ali nas obavezuje na čuvanje istine. Dan sjećanja posvećen žrtvama genocida mora biti obilježavan zauvijek - rekao je Helez i založio se za punu institucionalnu posvećenost kulturi sjećanja i dostojanstvenog obilježavanja 11. jula.

 

Po njegovim daljnjim navodima, dužnost je svih izabranih zvaničnika da taj datum bude uvijek obiježavan kako dolikuje i kako žrtve zaslužuju.

 

Plaketa za doprinos obilježavanju uručena je također federalnom premijeru Nerminu Nikšiću, a on je izjavio da Vlada Federacije BiH mora u kontinuitetu, kao i dosad, biti na raspolaganju kako bi bile stvorene sve organizacione i logističke pretpostavke da manifestacija obilježavanja protiče u dobrom duhu i dostojanstvu.

 

Hamdija Fejzić je istakao veliki doprinos Federalne vlade u tom smislu.

 

Osim Helezu i Nikšiću, plakete je uručio i Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica odnosno ministru Nerinu Dizdaru, kao i Ministarstvu za pitanja boraca i invlalida odbrambeno-oslobodilačkog rata odnosno resornom ministru Nedžadu Lokmiću.

 

Uime institucija koje zastupaju, plakete su također dobili direktor Federalne uprave Civilne zaštite, generalni direktor BHRT-a, direktor Javnog preduzeća BH Pošte d.o.o. Sarajevo te predstavnik kompanije BH Telecom.

 

Plakete su uručene i pojedincima Mirsadu Bešiću, Mirsadu Bajramoviću i Samiru Mirviću, dok će preostalim dobitnicima, koji danas nisu prisustvovali ceremoniji uručivanja, biti dodijeljene naknadno. Među njima su predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH Željko Komšić, kao i predstavnici Sarajevskog, Unsko-sanskog i Tuzlanskog kantona.

 

(FENA/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook