Džermin Pašić, zamjenik glavnog tužioca Tužilaštva BiH, pisao je ponovo Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) kako bi naglasio da još uvijek nije pozvan da "izloži dokaze o iskazanim činjenicama" u svojoj ranijoj prijavi koja se odnosi na sporno postupanje glavnog tužioca Milanka Kajganića u predmetu protiv Milorada Dodika.
On je novu pritužbu, o čemu je pisao Raport, poslao 4.decembra prošle godine.
Iz VSTV-a su ranije potvrdili za Detektor da su zaprimili prijavu Kajganića protiv svog zamjenika, kao i Pašićevu pritužbu kojom upozorava na ugrožavanje prava i nezavisnosti jer još nije pozvan "da izloži dokaze o iskazanim činjenicama", kako se navodi u pritužbi.
Sanin Bogunić, predsjednik VSTV-a BiH, pojasnio je za Detektor kako nemaju nikakav osnov da nekoga zovu u ovakvim situacijama.
No, da li je zaista tako i da li je VSTV BiH nadležan da raspravlja o pritužbama sudija ili tužioca.
Naime, prema Zakono o VSTV itekako jeste.
Evo šta kaže član 17. 27 Zakona o VSTV BiH.
- Daje mišljenje o pritužbama koje podnese sudija ili tužilac koji smatra da su njegova prava utvrđena ovim ili drugim zakonom, ili njegova nezavisnost, ugroženi - jasno se navodi.
Pašić u novoj pritužbi kaže da je s ciljem zakonitog, nezavisnog i efikasnog djelovanja institucije preduzeo sve raspoložive mjere i radnje unutar Tužilaštva BiH “kako bi pokušao spriječiti ugrožavanje prava, nezavisnosti i dužnosti zamjenika glavnog tužioca – rukovodioca Odjela.
- Stvara se utisak da Vijeće kao nadležni organ izbjegava odgovornost za rješavanje pitanja u kapacitetu propisanih ovlaštenja. Nadalje, saopštenje i vaša šutnja može se shvatiti kao odraz podrške uspostavljenim mehanizmima upravljanja koji su već godinama kamen spoticanja za funkcionalnost Tužilaštva Bosne i Hercegovine, odnosno mehanizmu potpune i nekontrolisane moći u rukama pojedinaca - naveo je Pašić koji je prijavio Kajganića i tužiteljicu Vedranu Mijović.
(Raport.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook