Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu poručio da rat u Ukrajini "mora završiti", nakon, kako je rekao, "dobrog" sastanka s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u Davosu danas.
Sjedinjene Američke Države i Ukrajina već sedmicama vode intenzivnu diplomatsku aktivnost, dok se Kijev suočava s pritiskom Trumpove administracije da osigura mir u gotovo četverogodišnjem ratu, uprkos malobrojnim signalima da je Moskva spremna prekinuti borbe, prenosi N1.
Nakon sastanka koji je trajao oko sat vremena, Trump je rekao da su razgovori sa Zelenskim bili "dobri", ali nije iznio detalje o sadržaju susreta. Dan ranije izjavio je da je mirovni dogovor "razumno blizu".
- Mislim da je sastanak s predsjednikom Zelenskim bio dobar. To je proces koji traje - rekao je Trump novinarima, dodajući da američki izaslanici danas putuju u Moskvu. Na pitanje koja je njegova poruka za Putina, Trump je odgovorio: "Rat mora završiti".
Zelenski je ranije ove sedmice izjavio da će u Davos doći samo ako postoji mogućnost potpisivanja sporazuma s Trumpom o američkim sigurnosnim garancijama i finansiranju poslijeratne obnove Ukrajine. Međutim, nakon sastanka nije bilo naznaka da je postignut konkretan napredak u tom pravcu.
Trump i Zelenski su se od Trumpovog povratka u Bijelu kuću prošle godine sastali licem u lice oko šest puta, u periodu u kojem je američka politika prema Ukrajini doživjela značajan zaokret ka intenzivnijoj diplomatiji s Rusijom.
Zelenski se u Davosu suočava i s teškom energetskom krizom u zemlji, nakon ruskih zračnih napada koji su ostavili velike dijelove Kijeva i drugih regija bez struje i grijanja.
Američki izaslanik za Ukrajinu Steve Witkoff rekao je ranije da je postignut "značajan napredak" u razgovorima. "Ako obje strane žele riješiti ovo pitanje, riješit ćemo ga", rekao je Witkoff učesnicima Svjetskog ekonomskog foruma.
Razgovori s Putinom u Moskvi
Witkoff je posljednjih dana u Davosu razgovarao s ukrajinskim zvaničnicima, nakon ranijih sastanaka u Floridi, a danas je zajedno s Jaredom Kushnerom, Trumpovim zetom i posebnim izaslanikom, trebao otputovati u Moskvu na razgovore s Putinom o mogućem planu za okončanje rata, najsmrtonosnijeg u Evropi od Drugog svjetskog rata.
Nakon razgovora u Moskvi, pregovarači bi trebali otputovati u Abu Dhabi, gdje su planirani vojno-vojni razgovori i rasprave o takozvanom "paketu prosperiteta", rekao je Witkoff.
Rusija je do sada pokazivala rezervu prema američkoj mirovnoj inicijativi, insistirajući da Ukrajina ustupi dio istočne Donjecke oblasti, koju Moskva, uprkos dugotrajnim borbama, nije u potpunosti zauzela.
Putin je u srijedu navečer izjavio da će razgovarati o mogućem rješenju za Ukrajinu, uključujući i ideju korištenja zamrznute ruske imovine za obnovu teritorija pod ruskom kontrolom, kao i o Trumpovom prijedlogu za formiranje "Odbora za mir", koji bi promovisao mir širom svijeta. Kritičari upozoravaju da bi takva inicijativa mogla potkopati ulogu Ujedinjenih nacija.
Kremlj je saopćio da će se sastanak Putina s Witkoffom i Kushnerom održati u večernjim satima po moskovskom vremenu.
U međuvremenu, Rusija je nastavila napade na Ukrajinu. U Odesi je u napadu dronom na stambenu zgradu poginuo 17-godišnji mladić, dok je u Krivom Rogu ranjeno 11 osoba nakon udara balističke rakete. U Kijevu je gotovo 3.000 stambenih zgrada i dalje bez grijanja nakon nedavnih ruskih napada.
(N1/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook