Odluka Srbije da svojim građanima preporuči da početkom kolovoza ne putuju u Hrvatsku vođena je „unutarnjopolitičkim motivima” Beograda, priopćilo je u utorak hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP RH).
Ministarstvo vanjskih poslova Srbije u ponedjeljak je preporučilo državljanima da se „od 1. do 10. kolovoza 2025. suzdrže od putovanja u Republiku Hrvatsku.
Ako se u tom periodu ipak nađu u Hrvatskoj, ministarstvo im preporučuje da „izbjegavaju skupove i druga javna okupljanja koja nose rizik od incidentnih situacija”.
Detaljniji razlozi ove preporuke se u priopćenju srbijanskog ministarstva ne navode, ali se mogu dovesti u vezu s manifestacijama kojima će u Hrvatskoj u tom razdoblju biti obilježena obljetnica vojno-redarstvene operacije Oluja.
MVEP je dan kasnije reagirao priopćenjem u kojem naglašava da „svaka država ima pravo izdavati preporuke svojim državljanima u vezi s putovanjima u inozemstvo, sukladno vlastitim procjenama”, javlja Hina.
No, nastavilo je hrvatsko ministarstvo, u ovom se slučaju „stječe dojam kako su takve preporuke ponajprije vođene unutarnjopolitičkim motivima, a ne procjenama utemeljenima na objektivnim kriterijima ili stvarnim sigurnosnim pokazateljima”.
MVEP u priopćenju ističe da je Hrvatska prema „svim relevantnim pokazateljima”, uključujući i one Eurostata, „kao jedna od najposjećenijih turističkih destinacija u Europi, ujedno i jedna od najsigurnijih država Europske unije”.
(FENA/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook