Već danima u Zagrebu vlada nemir zbog straha od provala. Od Gajnica do Dubrave zavladala je panika zbog izuzetno drske metode označavanja stanova za provalu, a zabrinuti Zagrepčani ne prestaju javljati da su i u svojim zgradama pronašli tanke silikonske niti zalijepljene na ulaznim vratima.
A posljednji jezivi slučaj označavanja potencijalnih meta desio se juče na Martinovki, nedaleko od centra Zagreba.
Uznemireni gospodin koji živi u Unskoj ulici otkriva za Jutarnji.hr kako je u srijedu, na poziv svih komšija, policija obišla zgradu u kojoj stanuje. Ono što su vidjeli nakon što su se vratili s posla, kaže, niko nije mogao ignorisati.
- Policajci su utvrdili kako je otprilike 80 posto stanova označeno silikonskom niti, a pukom srećom nije se dogodila niti jedna provala jer je velik broj stanara još uvijek nije na godišnjem - navodi on. Fotografiju silikonskih niti kojima su vrata označena možete pogledati OVDJE.
Nažalost, dio Zagrepčana nije bio te sreće i ovo ljeto neće pamtiti po dobru.
- Na području PU zagrebačke tijekom 2024. godine bilježimo 789 provalnih krađa u domove koje su u padu od 4,7 posto u odnosu na 2023. godinu kada bilježimo 828 provalnih krađa u domove. Tijekom 2025. godine u prvih šest mjeseci na području PU zagrebačke bilježimo 283 provalne krađe u domove, koje su također u padu od 24,7 posto u odnosu na 2024. godinu kada bilježimo 376 provalnih krađa u domove - navode iz policije i ponavljaju kako su u posljednjih mjesec dana zaprimili ukupno četiri dojave o teškoj krađi u Karažnik ulici (Gajnice) i tri dojave s područja Ravnica.
- Uvažavajući tajnost izvida, a što je propisano odredbama članka 206. f stavka 1. i 2. Zakona o kaznenom postupku, nismo u mogućnosti u ovoj fazi intenzivnog kriminalističkog istraživanja podijeliti s javnošću više informacija - pojašnjava policija.
Iz policije ističu da primjenom samozaštitnih mjera, makar i onih najjednostavnijih, građani mogu doprinijeti zaštiti ne samo svoje već i imovine drugih osoba.
- Neupitno je da kod pažljivih susjeda provalnici i prevaranti imaju minimalne izglede. Poticanje susjedskog, neformalnog nadzora odnosno građana da pomažu jedni drugima i da uz policiju budu čuvari imovine koji će joj javljati o sumnjivim pojavama i kretanjima u svom susjedstvu, bit je prevencije i suradnje zajednice i policije. Ideja se temelji na preuzimanju odgovornosti za druge, međusobnom poznavanju susjeda, potrebi da zaštitimo jedni druge, interveniramo i u konačnici dojavimo policiji ukoliko primijetimo nešto sumnjivo. Imajte svog budnog susjeda, osobu od povjerenja koja će vam prazniti sandučić i obilaziti dom, ne samo dok ste duže odsutni već zamolite susjeda da obrati pažnju na vaš dom te reagira na sumnjivo ponašanje i sumnjive osobe i u slučajevima kraćeg izbivanja - savjetuju Zagrepčanima.
Dodaju da je nepreduzimanje najjednostavnijih mjera poput zatvaranja vrata balkona i prozora, jedan od osnovnih faktora koji utiču na činjenje ili nečinjenje krivičnih.
- No, analize pokazuju da se kažnjiva djela događaju u različito doba dana te da ih je najviše počinjeno lomljenjem uloška cilindra brave (uglavnom je i riječ o bravama lošije kvalitete), preskakanjem balkona, korištenjem podesnih predmeta u blizini domova (ljestava, sanduka i slično). Međutim, činjenica je i da provalnici izbjegavaju mjesta gdje postoji tehnička zaštita (video nadzor i/ili mehanička zaštita) ili pokušaju provaliti i odustanu, jer im za provalu treba više vremena i pomagala, stvara se veće buka, što povećava i mogućnost da će ih netko vidjeti. Krade se ono što je nemarno ostavljeno na dohvat ruke, poput nakita, manje tehničke opreme, novca - dodaju iz policije.
(Jutarnji.hr/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook