VAPAJ SA JADRANA

Na vrhuncu sezone hoteli i apartmani zjape poluprazni, Crnogorci kukaju: 'Nikad slabije nije bilo'

Biznis Klub19.07.25, 13:55h

Na vrhuncu sezone hoteli i apartmani zjape poluprazni, Crnogorci kukaju: 'Nikad slabije nije bilo'
Do takve ocjene dolazi se ne samo na osnovu vizuelnog utiska već i zbog alarmantno niske popunjenosti koja, prema riječima stručnjaka, u prosjeku ne prelazi 50 do 60 odsto, čak ni u najposjećenijim destinacijama poput Budve

 

 

U jeku jula, kada bi Crnogorsko primorje trebalo da bude na vrhuncu turističke sezone, hoteli i privatni smještaj zjape poluprazni, a turistički radnici sve češće izgovaraju rečenicu: "Nikad slabije nije bilo".


Do takve ocjene dolazi se ne samo na osnovu vizuelnog utiska već i zbog alarmantno niske popunjenosti koja, prema riječima stručnjaka, u prosjeku ne prelazi 50 do 60 odsto, čak ni u najposjećenijim destinacijama poput Budve.


U razgovoru za Pobjedu, Nikola Pejović, predsjednik Udruženja hotela Crne Gore, bez zadrške govori o uzrocima i posljedicama ovogodišnje krize: nepouzdan avio-saobraćaj, otkazivanja iz Istočne Evrope, loša infrastruktura, ali i potpuni izostanak jedinstvene strategije za razvoj turizma, prenosi Indikator.ba.

 
– Prošle godine u ovo vrijeme bilo je skoro sve puno. Sada? Imamo između 50 i 60 odsto popunjenosti, i to u najboljem slučaju. I hoteli i privatni smještaj su daleko ispod kapaciteta – kaže Pejović.


Jedan od ključnih problema, prema njegovim riječima, jeste nepouzdanost avio-saobraćaja, pogotovo iz pravca Istočne Evrope i Azije. Ratna dešavanja u Ukrajini, Pojasu Gaze i tenzije u Izraelu, kao i strah od terorističkih prijetnji, ozbiljno su uticali na dolaske.


– Rusi sad dolaze preko Azerbejdžana, Baku – Podgorica –Beograd. Ali masa letova se otkazuje. Ljudi se boje. Samo zbog jednog incidenta, čitav let se otkazuje, a hotel ostaje bez gostiju – kaže on. Otkazivanje letova često znači i gubitak prava na naplatu ugovorenih aranžmana, što dodatno finansijski ugrožava hotele.


Možda najporazniji podatak koji Pejović dijeli jeste onaj o trenutno najvećem hotelskom kompleksu u Budvi – “Slovenskoj plaži”. 


– Trenutno ima 700 gostiju na 3.000 kreveta. To je više nego alarmantno. A s druge strane, šalju se poruke da je sezona uspješna – kaže on.


Ni privatni smještaj ne stoji bolje, dodaje. – Nije da nema prihoda, ali je sistem pogrešan. Nema reda u izdavanju, a ni u prijavi gostiju – kazao je Pejović. Problem, smatra on, leži i u nepostojanju jedinstvenog sistema evidencije gostiju.


– Oslanjamo se na region, ali ove godine ni to ne funkcioniše. Bosanaca ima malo, iz Srbije je bilo više gostiju u prvih šest mjeseci nego lani, ali to sad ne pomaže, jer su julske rupe ogromne – kaže Pejović.


Ipak, kako naglašava, postoje i pozitivni signali. Izraelci, Kinezi i gosti iz Zapadne Evrope i dalje dolaze – ali često samo na jednu do tri noći. – Crna Gora im je interesantna destinacija, ali nijesmo atraktivni za duži boravak. Dolaze, vide, ali pitanje je da li će se vratiti, dodaje.


U Kotoru je stanje nešto stabilnije, ali i tamo su primijećeni otkazi grupa iz Izraela i Turske. – Jedna grupa iz Izraela otkazala je bukvalno veče pred dolazak u mom hotelu. Obećali su da će probati da reaktiviraju rezervacije, ali sve je na klimavim nogama – navodi on.


Kriza koja se, po njegovim riječima, ne može objasniti jednostavno. – Ne dešava se ništa konkretno, a ipak sve stagnira. Ne možemo da objasnimo – jednostavno, osjećaj je da nešto nije u redu. Svaka godina nosi svoje, ali ovo… ovo je baš loše – ističe Pejović.

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook