Gledaoci Netflixa mogu očekivati više snimaka generiranih umjetnom inteligencijom u budućim emisijama i filmovima, nakon što je kompanija objavila da je počela koristiti umjetnu inteligenciju kako bi produkcija bila jeftinija.
U izvještaju o zaradi, suizvršni direktor Ted Sarandos ukazao je na scenu u argentinskoj seriji "El Eternauta" u kojoj se zgrada u Buenos Airesu ruši, a koja je stvorena korištenjem umjetne inteligencije.
Rekao je da je ovaj snimak - prvi Netflixov snimak generiran umjetnom inteligencijom u originalnom sadržaju - produciran mnogo jeftinije i 10 puta brže nego s konvencionalnim specijalnim efektima.
Iako chatbotovi poput ChatGPT-a mogu formulirati tekst, postoji i AI softver koji generira video iz uputa. Ova tehnologija omogućava filmskim montažerima da dodaju elemente, podešavaju okruženja i mijenjaju uvjete osvjetljenja čak i nakon završetka snimanja.
Međutim, problem je što se javljaju pitanja autorskih prava, budući da softver generira svoje slike na temelju ogromne količine videa na kojima je obučen.
Upotreba umjetne inteligencije bila je i centralno pitanje u štrajkovima u Hollywoodu 2023. godine, jer scenaristi i glumci strahuju da bi ih studiji u budućnosti mogli zamijeniti softverom. Napredovanjem u produkciji umjetne inteligencije, Netflix bi mogao povećati pritisak na konkurentske streaming servise i studije.
James Cameron, režiser blokbaster filmova "Titanic" i "Avatar", rekao je prije nekoliko mjeseci da bi upotreba umjetne inteligencije u Hollywoodu mogla postati neophodna. Rekao je da se, ako se žele nastaviti blokbaster filmovi sa specijalnim efektima, troškovi produkcije moraju prepoloviti.
Netflix, u svakom slučaju, čini se da se može osloniti na vjerne gledaoce, a u proteklom kvartalu prihodi su porasli za 16% u odnosu na prethodnu godinu na 11,08 milijardi dolara, objavila je kompanija.
(FENA/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook