Građani Republike Srpske ubrzo će osjetiti posljedice sukoba njenog političkog rukovodstva sa Zapadom, a te posljedice najteže će osjetiti po svom džepu.
Ovo za Srpskainfo kaže stručnjak za međunarodne odnose i bivši karijerni diplomata iz Beograda, Srećko Đukić, komentarišući neformalni dokument (non-paper) koji su članicama EU uputile Francuska i Njemačka.
U navedenom dokumentu, koji je uzburkao domaću i regionalnu javnost i o kome se, između ostalog, raspravljalo na sjednici Savjeta za nacionalnu bezbjednost Srbije, navodi se da radnje i pravni procesi, započeti unutar Republike Srpske poslije prvostepene presude njenom predsjedniku Miloradu Dodiku, predstavljaju „otvorene napade na ustavni poredak BiH“.
– Svaki projekat, koji Republika Srpska direktno ili djelimično koristi u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan, trebalo bi da ostane obustavljen. Komisija treba da se uzdrži od predlaganja novih projekata korisnih za Republiku Srpsku – piše u dokumentu.
Takav pristup traži se i od Svjetske banke, uz ocjenu da bi trebalo “obustaviti bilateralnu finansijsku pomoć projektima koji direktno ili djelimično koriste Republici Srpskoj”.
Navodeći da non-paper Francuske i Njemačke, kao najmoćnijih članica EU, predstavlja jasnu poruku međunarodne zajednice (minus Rusija i Kina), šta očekuje rukovodstvo Republike Srpske ili, što je najvažnije, šta očekuje građane Republike Srpske, Đukić upozorava da će upravo obični građani “najteže osjetiti posljedice jedne loše politike”.
– Oni (građani) će to najviše osjetiti na svojoj koži i na svom džepu. To nije ništa neočekivano i bilo je predvidivo, ne samo za svestrane analitičare koji sve znaju, već i za same autore i izvođače takve politike – kaže Đukić za Srpskainfo.
To se, dodaje on, drugačije nije moglo ni završiti uzimajući u obzir izazov koji se bacao pred međunarodnu zajednicu, koja je u BiH prisutna u licu Zapada.
– Zapad je taj koji 30 godina finansira mir u BiH. To što je sada mir u BiH – košta. To nije nešto što je palo s neba, niti je besplatan dar. To košta poreske obveznike u Francuskoj, Njemačkoj, SAD, Italiji… Račun je sada došao na naplatu i bilo bi najbolje da taj račun plate oni koji su sprovodili takvu politiku – kaže Đukić.
On smatra da će naredni mjeseci donijeti “potpuno raščišćavanje terena”, kao i da vjeruje da međunarodna zajednica neće žuriti i lomiti stvari preko koljena, ali da to, prema njegovim riječima, nikako ne znači da se sadašnje rukovodstvo Republike Srpske može vratiti za pregovarači sto jer je, tvrdi Đukić, odavno izgubilo međunarodni kredibilitet.
– Vjerovatno će građani Republike Srpske morati sami da potraže neke nove predstavnike koji će voditi usaglašane politike s međunarodnom zajednicom, od koje zavise u ogromnoj mjeri. Posebno bih želio da naglasim da najavljene sankcije neće biti samo političke, koje se odnose na političare iz Srpske, već će to biti ekonomske i finansijske sankcije. To mogu biti i vizne sankcije, odnosno povratak viznog režima za građane Republike Srpske. Đavo je odnio šalu. Srpska je uzalud potrošila godine i decenije vodeći pogrešnu politiku, pokušavajući da uradi ono što je nemoguće i što je neprihvatljivo za međunarodnu zajednicu – navodi Đukić.
Na pitanje šta je konkretno mislio, kada je pomenuo da narednih mjeseci možemo očekivati “raščišćavanje terena”, Đukić odgovara da će brojne članice EU, u najkraćem roku, uvesti sankcije prema Republici Srpskoj, u većem ili manjem obimu.
– Nakon toga Republika Srpska neće moći ekonomski da diše. To je prva stvar. Druga stvar je da Srpska neće moći da politički komunicira sa najuticajnijim zemljama Zapada. Treće je da rukovodstvo Republike Srpske čeka zatvor. To niko nije ukinuo, niti će moći da ukine – smatra Đukić
“Lov na vještice”, kako tvrdi, će se nastaviti i za nekoliko mjeseci svi građani Republike Srpske će osjetiti žestoke posljedice tog “lova”.
– Beograd treba da dijeli sudbinu rukovodstva Republike Srpske, ali mislim da Srbija ne treba da dijeli političku ni ekonomsku štetu po Republiku Srpsku, niti da snosi ekonomske konsekvence, imajući u vidu da Srbija nema više obavezu da Srpsku pomaže finansijski i ekonomski, imajući u vidu da je njeno rukovodstvo niz godina vodilo jednu potpuno pogrešnu politiku – zaključuje Đukić.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook