Al Jazeera Balkans nastavlja ustaljenu praksu produciranja vrhunskih dokumentarnih filmova, a u četvrtak će u Bosanskom kulturnom centru (BKC) u Sarajevu biti predstavljen dokumentarni serijal YU Everest 79.
Filmski serijal je nastao, kako kaže autor Zehrudin Isaković, nakon cjeloživotne pripreme i dvije godine intenzivnog rada. Riječ je o dokumentarnom TV serijalu o najuspješnijoj ekspediciji jugoslovenskih alpinista pod nazivom “Zapadni greben Mount Everesta”, koja je realizirana 1979. godine.
Ono što je ostao kuriozitet, od tada pa sve do danas, jeste činjenica da je ekspedicija krenula u osvajanje Everesta tzv. zapadnim grebenom, odnosno „putem kojim se do tada niko nije uspeo“.
To je bio sportski i alpinistički izazov bez presedana, objašnjava Isaković. Ekspedicija je došla kao vrhunac kontinuiranih jugoslovenskih alpinističkih uspjeha. Po svemu, obimu, zadacima i ciljevima, bila je nešto neviđeno za svoje vrijeme, a do danas je ostala teško dohvatljiv sportski uspjeh.
- Zabrana je ekspedicija, nakon nekih prethodnih također jugoslavenskih ekspedicija gdje se kalio tim i gdje su se stjecala iskustva. Nakon toga je krenula izvidnica od četiri alpinista i vidjeli su otprilike kolika je trebala biti trasa. Nakon toga se okupio tim i u februaru 1979. godine su otputovali - priča Isaković.
Ekspedicija je po svemu bila izuzetna, a jugoslovenski alpinisti su bili primorani anažovati veliki broj ljudi kako bi se odgovarajuća oprema stavila u funkciju. Isaković objašnjava da je bilo potrebno tone robe pripremiti kako bi se posljednji poduhvat, osvajanje planinskog vrha, uopće mogao izvesti.
- Tu je bilo jako puno robe, 500 nosača, to je jedna vojska ljudi. Nakon skoro mjesec dana marša došli su u bazni logor pod Everestom. Odmah su na početku imali težak zadatak da se popnu na sedlo Lho La, a to je okomita stijena od nekih 300 metara i to su uspješno savladali. Ukopali su se gore. Logor nije bio sastavljen od šatora, jer ih nisu mogli postaviti zbog snažnog vjetra nego su se ukopali u led i to su bile sobe u ledu. Praktično dobar dio ekspedicije bio je stalno tu, tu su i kuhali. Razlog tome je što su željeli da imaju jedno snažnije uporište za daljnje napredovanje - kaže Isaković.
Ono što je uslijedilo bio je uspon na sam vrh planine, priča Isaković.
- Kruna svega desila se 13. maja kada je izveden uspon na sam vrh, a to su izveli Andrej Štremfelj i Nejc Zaplotnjik, negdje oko podne. Po dolasku na vrh javili su se bazi i tada je Zaplotnjik radio vezom rekao čuvenu rečenicu „Tone, na vrhu smo i ne znamo šta ćemo sada - kaže Isaković.
Ono što danas izaziva divljenje jeste komlikovanbost i zahtjevnost tog „alpinističkog poduhvata“, a pitanje koje se nameće da bude postravljeno samo od sebe jeste – postoji li mogućnost da se danas izvede nešto slično.
- Teoretski je moguće to ponoviti, ali bi trebale velike pripreme. Koliko je težak taj greben svjedoči da je taj poduhvat ponovljen samo jednom, a pokušavale su razne alpinističke nacije - kaže Isaković.
Podvig nije ostao nezapamćen i te je godine alpinistička ekipa proglašena najboljim sportskim kolektivom u Jugoslaviji.
- Te godine, u Jugoslaviji, ta je ekipa je dobila nagradu, odnosno odlikovani su Ordenom druga Tita, predsjednika Jugoslavije i vrhovnog komandanta, proglašeni su sportskim kolektivnom godine, a te je iste godine Košarkaški klub Bosna bio prvak Evrope. Bila je nedoumica ko će dobiti vrijedno priznanje i ipak je izabrana alpinistička momčad ekspedicije - podsjeća Isaković.
Ideja za film se razvila prirodno, a u konsultaciji sa rukovodstvom Al Jazeere Balkans došlo se na ideju da se originalno zamišljen dokumentarni film pretoči u četverodjelni serijal. Velika stvar je i što je ekipa koja je radila na projektu imala pristup arhivi TV Slovenije, što je obogatilo filmski sadržaj serijala ekskluzivnim materijalima.
- Moram se zahvaliti TV Slovenije, koja nam je ustupila svoj arhiv jer su njihova dva snimatelja išla na tu ekspediciju i imaju sjajan arhivski materijal i biće tu dosta ekskluzivnog materijala. Svaki od intervjuiranih je imao svoje fotografije, značajan doprinos su dali Muhamed Gafić i Muhamed Šišić koji su bosanski alpinisti koji su učestvovali u toj ekspediciji. Po prvi put smo razvili film koji je tamo snimao Muhamed Gafić i nekoliko snimaka ćemo pustiti sa tog njegovog filma u serijalu. Obilje je video materijala i jako je bogato insertovano. Imamo dosta ekskluzivnog materijala tako da ja vjerujem da su se svi uvjeti stekli da to bude zanimljivo štivo - zaključuje Isaković.
(DEPO PORTAL/af: Foto: Al Jazeera )
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook