Pčelari širom Bosne i Hercegovine suočavaju se s katastrofalnim gubicima pčelinjih društava. Uzrok masovnog uginuća još nije poznat, a posljedice bi mogle biti pogubne za ekosistem i domaću proizvodnju hrane. Samo na području Semberije i Majevice gubici dosežu i do 90 posto.
Trenutno se ne zna tačan uzrok masovnog uginuća pčela. Pčelari sumnjaju na upotrebu pesticida, klimatske promjene, ali i na moguće virusne ili parazitske infekcije, piše FTV.
- Ima razloga za veliku brigu, do sada sam preko zime gubio vrlo mali broj društava, a ove godine je otišlo 15-20%, iako sam vodio računa. Što se tiče Semberije i Majevice, mislim da gubici dostižu čak i do 90%. Vjerovatno postoji nešto i u prirodi, možda nekakav virus, ali nelogično je da strada tako veliki broj - govori pčelar Srećko Simeunović.
Prošla godina, kažu pčelari, bila je jedna od najgorih. Mnoge košnice su preživjele samo zahvaljujući prihrani. Ni ova sezona ne obećava bolji ishod. Slični slučajevi zabilježeni su širom Evrope i svijeta, a UN su još 2019. upozorile da je gotovo 35 posto oprašivača globalno u opasnosti od izumiranja.
- Gubici su i u okolnim zemljama - Hrvatskoj, Srbiji čak i Njemačkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj - svi su na gubitku. Mislim da čak i u Americi ima dosta gubitaka. Postoji mogućnost da je nešto iz prirode, zraka, možda se pojavio nekakav virus - kaže Simeunović.
- Najpoznatiji entomolozi s vašingtonskog fakulteta pokušavaju na naučnoj bazi da nađu uzoroke ovoj pojavi, ali to se još uvijek ne zna. Za sada su to samo nagađanja i njih, a i nas pčelara, ali se očekuje da će se za mjesec doći do rezultata šta je uzrok ovoj pojavi - navodi Dragan Božić, sekretar Udruženja pčelara Semberije.
Pčele nisu važne samo za proizvodnju meda – one su ključni oprašivači velikog broja biljnih kultura, upozoravaju pčelari. Njihov nestanak, navode, mogao bi izazvati poremećaje u cijelom lancu ishrane.
Prilog FTV pogledajte ovdje.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook