Nakon što je završena javna rasprava o Nacrtu novog Ustava Republike Srpske, koji je Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojila, jedno od glavnih pitanja je hoće li vlast i kako, za njegovo konačno usvajanje u formi Prijedloga osigurati dvotrećinsku većinu. Osim sadržaja, sada je u fokusu forma. Javno ili tajno glasanje ili čak referendum o novom Ustavu.
Kako osigurati potrebnu podršku za usvajanje novog Ustava? Bit će to glavno pitanje nakon što je Nacrt ustava prošao javnu raspravu. Sve glasnije se kao mogućnost spominje i referendumsko odlučivanje o Ustavu, javlja BHRT.
– Postoji mnogo više zahtjeva nego ranije za referendumskim odlučivanjem jer se smatra da bi novi Ustav dobio veći legitimitet - rekao je Nenad Stevandić, predsjednik entitetske Skupštine.
– Spremni smo da podržimo ideju da se održi referendum, ali bi morao da bude obavezujući. To nije samo igra koja bi trebalo da pokaže generalno opredjeljenje već da to bude narodna odluka koju će potvrditi Narodna Skupština. Moja ideja je da to bude 9.januara da se dodatno etablira taj datum - dodao je Milorad Dodik, predsjednik RS-a.
Prije prijedloga da se o novom Ustavu eventualno izjasni i šira javnost spominjala se i opcija tajnog glasanja u Narodnoj skupštini. Takva opcija za opoziciju je neprihvatljiva. Smatraju da na taj način vlast želi osigurati.
– Oni bi išli na tajno glasanje da bi osigurali kako oni kažu još 3 možda 4 ruke do 55. A referendum sada spominju pretpostavljam i duboko vjerujem kao vid kupovine vremena. Ostavljeno je još tih pet mjeseci rok u kojem treba završiti cijeli ovaj proces i mislim da u tih pet mjeseci pokušavaju da kupe vrijeme. Kolege su to u neformalnim razgovorima već i podržali. Nadam se da će to biti naš zajednički stav. A stvar je vrlo jednostavna – ako vlast hoće tajno glasanje opozicija neće biti u sali kada bude glasanje i to je to da bismo izbjegli svaku moguću sumnju da može doći do neke korupcije - tvrdi Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.
Poziva opoziciju da prihvate prijedlog da napuste salu u slučaju tajnog glasanja. To je smatraju i u PDP-u najbolji način da se otklone dileme koga je vlast kupila, a koga nije.
– Dakle, mi smo uradili sve ostalo i do vas je da li ćete na referendumu izglasati i stati iza našeg prijedloga ili naše inicijative tako da su te opcije otvorene i čini mi se iz prostog razloga što nemamo jasne pokazatelje da li postoji dvotrećinska većina u slučaju da je glasanje javno odnosno da glasanje nije tajnim putem - rekao je Igor Crnadak, šef Kluba zastupnika PDP-a u NSRS.
Pitanje je i da li su vladajući već sada svjesni da će im tako biti sužen manevarski prostor, pa vruć krompir prebacuju građanima i referendumskom odlučivanju.
Iz redova vlasti s druge strane tvrde da bi se referendumskim izjašnjavanjem pokazalo da postoji velika podrška usvajanju novog Ustava, ali i odagnale sumnje da je odluka u Narodnoj skupštini plod određenog političkog trenutka.
(BHRT/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook