Utvrđivanje odgovornosti

Pola godine nakon kataklizme: Vještaci završili sa poslom u Jablanici, sada je red na tužioca

Hronika16.04.25, 14:51h

Pola godine nakon kataklizme: Vještaci završili sa poslom u Jablanici, sada je red na tužioca
Na ovaj nalaz se duže vrijeme čekalo, a ocijenjen je ključnim za dalji tok istrage, jer se odnosi i na utvrđivanje eventualnog doprinosa kamenoloma kompanije Sani u vlasništvu Dženana Honđe ovoj tragediji

 

 

Više od pola godine, koliko je prošlo od smrtnosnih poplava na području Hercegovine u kojima su ugašena 24 života, 19 u Jablanici i pet u Konjicu, te gotovo isto toliko da je formiran poseban tužilački tim čija je zadaća, između ostalog, utvrđivanje eventualne odgovornosti i uloge ljudskog faktora u toj kataklizmi, u Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona je, saznajemo, zvanično, stigao nalaz vještaka geološke struke.

 

Kako je za Avaz potvrdila Ana Rajič, glasnogovornica ove pravosudne institucije, nalaz vještaka je sada predmet analize, a radi se, kazala je, o obimnoj dokumentaciji.

 

- Osim toga, nastavljen je rad na poduzimanju svih drugih istražnih radnji - navela je Rajič, ali nije odgovorila na pitanje zašto još niko nije saslušan, a kamoli priveden zbog očigledne obrade kamenja u kamenolomu kojem tu nije prirodna pozicija.

 

Podsjetimo, na ovaj nalaz se duže vrijeme čekalo, a ocijenjen je ključnim za dalji tok istrage, jer se odnosi i na utvrđivanje eventualnog doprinosa kamenoloma kompanije Sani u vlasništvu Dženana Honđe ovoj tragediji.

 

Usto što se radi o vrlo obimnom izvještaju i nalazu vještaka, saznajemo da se radi i o vrlo detaljnoj dokumentaciji. Vještak je svoj izvještaj i nalaz sačinio na osnovu, također, vrlo obimne dokumentacije koja mu je dostavljena, kako su to, uostalom, iznosili iz Tužilaštva HNK, od satelitskih snimaka do snimaka prikupljenih putem LIDAR-a u 3D projekciji.

 

Podsjetimo, 3D skeniranje terena sa LIDAR-om iz zraka na širem području Donje Jablanice je naloženo s ciljem utvrđivanja količine i zapremine pokrenute zemljane mase i njene masivnosti, te utjecaja na razorne posljedice, odnosno tragediju.

 

Također, vještaku su dostavljeni i drugi podaci kao što su prijašnje karte tog područja, ali i izvještaj Federalnog zavoda za geologiju o inžinjersko-geološkim istraživanjima na tom području. Podsjetimo, u tom izvještaju Federalnog zavoda za geologiju dat je detaljan opis događaja, od mjesta inicijacije na vrhovima padina, preko razvoja debritnog toka i njegovog kretanja prirodnim geomorfološkim formama do posebnog opisa događanja u zoni kamenoloma.

 

Između ostalog, navedeno je da je, tokom istraživanja, evidentiran značajan broj tehnogenih blokova dolomita s jasnim tragovima obrade, poput rezanja i bušenja. Pored dolomita, stoji u izvještaju, prisutni su i blokovi gabra, stijene koja prirodno nije prisutna u zoni kamenoloma, koja je tu dovezena vjerovatno radi obrade.

 

Ti blokovi su precizno snimljeni GPS uređajem na više od 500 tačaka. U Tužilaštvo HNK su ranije zaprimili i nalaze drugih vještačenja, kao i dopunu policijskog izvještaja s popratnom dokumentacijom, između ostalog, zapisnika o uviđaju s lica mjesta sa svih lokaliteta, fotodokumentaciju, nalaze mrtvozornika te zapisnika o saslušanju svjedoka.

 

- Da li će doći do podizanja optužnice, ovisit će o rezultatima provjera, nalazima vještaka i dokazima, koji će se prikupiti i koji će predstavljati osnovanu sumnju za počinjenje krivičnog djela - kazali su ranije iz Tužilaštva.

 

(Avaz.ba/DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook