Niz nelogičnosti

Da li je i Vijeće ministara BiH upleteno u aferu Viaduct!? Dokument Ureda za zakonodavsto otkriva mnogo toga

Front15.04.25, 16:27h

Da li je i Vijeće ministara BiH upleteno u aferu Viaduct!? Dokument Ureda za zakonodavsto otkriva mnogo toga
Ured za zakonodavstvo BiH u mišljenju kojeg je dostavilo državnoj vlasti problematizira i samu informaciju o realizaciju zaključka Vijeća ministara sa 51. sjednice u kojoj je sadržan i prijedlog odluke o finansiranju troškova BHANSA-i

 

 

Uoči današnje vanredne sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine na kojoj se raspravlja o plaćanju duga od 101,1 miliona KM nastalog nakon arbitražne presude u korist slovenskog Viaducta, portal Fokus.ba je došao u posjed dokumenta Ureda za zakonodavstvo Vijeća ministara BiH koji otkriva niz nelogičnosti u vezi s potezima aktera u državnoj vlasti.

 

Naime, Ured za zakonodavstvo BiH u mišljenju kojeg je dostavilo državnoj vlasti problematizira i samu informaciju o realizaciju zaključka VIjeća ministara sa 51. sjednice u kojoj je sadržan i prijedlog odluke o finansiranju troškova Agencije za pružanju usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA).

 

Kao što je poznato, ugroženi su imovina i prihodi kako BHANSE, tako i Centralne banke BiH zbog prisilne naplate ovog duga.

 

U mišljenju Ureda za zakonodavstvo se, pak, navodi kako navedeni akt Vijeća ministara BiH koji je proistekao za 51. sjednice održane 27. marta “po svojoj formi i sadržaju više liči na analizu u kojoj su opciono navedeni rizici i mogućnosti izvršenja obaveza po arbitražnoj presudi”.

 

– Predmetna informacije ne sadrži konkretan prijedlog izvršenja arbitražne presude. Ne sadrži ni prijedlog zaključka u skladu sa članovm 61. Poslovnika o radu Vijeća ministara odnosno prijedloga sačinjenog u formi koje je Generalni sekretarijat dostavio institucijama BiH – ističe se u aktu Ureda.

 

faksimil-ured-za-zakonodavstvo

 

Posebno se potcrtava da nije naveden način i procedura povrata sredstava u Budžet institucija BiH, a u skladu sa Sporazumom koji je potpisan 2017. godine. Prema tom Sporazumu Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka RS-a.

 

Nadalje, Ured za zakonodavstvo BiH ističe da je sporno i od Vijeća ministara predložena Odluka o finansiranju troškovba BHANSA-e, odnosno ona je, kako se zaključuje, bez pravnog utemeljenja. Dodatno, konstatuju, u prijedlogu odluke nije utvrđen iznos sredstava neophodan za funkcionisanje BHANSA-e niti drugi parametri.

 

Stoga je Ured za zakonodavstvo u svom aktu koji će se naći na današnjoj vanrednoj sjednici Vijeća ministara ustanovio da je potrebno pripremiti akt s valjanim pravnim osnovnom, zatim provesti proceduru i što prije izvršiti arbitražnu presudu ICSID Tribunala iz Vašingtona.

 

Podsjetimo, resorni ministar finansija Srđan Amidžić je predložio da dug u iznosu od 101,1 miliona KM vraćaju državne institucije, tačnije BHANSA, institucija kojoj su blokirani računi presudom potpuno zaobilažući RS u cijelom ovom slučaju.

 

Federalni premijer Nermin Nikšić stavio je na Fiskalnom vijeću BiH veto na ovaj prijedlog odbacivši u potpunosti da Federacija BiH vraća dug za koji je jednostranim raskidom ugovora sa Slovencima odgovorna RS.

 

(Fokus.ba/DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook