Na sjednici Vijeća naroda Republike Srpske koja je održana danas u Banjaluci, nije postignuta saglasnost o pokretanju vitalnog nacionalnog interesa koji su na Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske pokrenuli delegati Kluba bošnjačkog naroda.
Delegati u Vijeću smatrali su da pomenuti Zakon ne predstavlja povredu vitalnog interesa Bošnjaka, što potvrđuje i samo glasanje.
Kako je rečeno za Nezavisne novine, od osam delegata iz Kluba bošnjačkog naroda, pet je smatralo da Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, kojim se, podsjetimo, uvodi 21 krivično djelo napada na ustavno uređenje Republike Srpske, te osniva specijalno tužilaštvo, sud i služba za zaštitu ustavnog uređenja Srpske, povređuje vitalni nacionalni interes Bošnjaka, dok su tri delegata mislila suprotno.
U Klubu hrvatskog naroda jednoglasno su smatrali da je veto neosnovan, pa je sedam od osam delegata (jedan nije prisustvovao sjednici Vijeća naroda RS), glasao da nije došlo do povrede vitalnog nacionalnog interesa.
Slično su smatrali i u Klubu delegata srpskog naroda, s tim da je šest delegata glasalo da nije došlo do povrede veta, dok su dva delegata iz SDS i PDP bila uzdržana.
Pošto veto nije dobio potrebnu većinu, sada će o njemu odlučivati Zajednička komisija Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda RS.
Ovo je, moglo bi se reći očekivan slijed događaja, jer je do sada rijetko zabilježeno da je Vijeće naroda konstatovalo da je došlo do povrede veta u nekom zakonu.
Takođe, ako Zajednička komisija takođe donese istu odluku, onda će se o povredi veta očitovati Vijeće za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu Republike Srpske.
Ipak, Alija Tabaković, delegat Kluba bošnjačkog naroda, ne vjeruje da će veto dobiti podršku niti Zajedničke komisije, niti Ustavnog suda Republike Srpske.
- Imajući u vidu dosadašnju reakciju i rad Ustavnog suda, za očekivati je da oni odbiju veto. Ali tračak nade je to da je Ustavni sud BiH zakone već ranije stavio van snage privremenom mjerom - navodi Tabaković.
On za Nezavisne novine kaže da se u ovom zakonu, za njih spornom, prepliću nadležnosti i zakoni koji postoje od ranije.
- Zato bi Ustavni sud RS trebalo da odbije ove zakone. Nažalost, praksa pokazuje da Ustavni sud radi drugačije. Vidjećemo šta će se desiti - dodao je Tabaković.
Podsjetimo, Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, usvojen je na 20. posebnoj sjednici Narodne skupštine RS, održanoj 13. marta 2025. godine.
(Nezavisne.com/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook