Budući da je vlast RS-a koju predvodi Milorad Dodik u januaru i krajem marta potpisala dva ugovora teška više od milion dolara s lobistima da bi izlobirali skidanje s crne liste kako porodicu Dodik tako i zvaničnike RS-a, Fokus je u u američkom zakonodavstvu istražio kakve su uopće šanse za tako nešto.
Već u drugoj rečenici pravila Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD koje govori o mogućnostima skidanja subjekata s crne liste navodi se: “Ultimativni cilj sankcija nije kažnjavanje, već da dođe do pozitivnih promjena u ponašanju”.
Antidejtonsko djelovanje
Budući da su Dodik ali i drugi funkcioneri RS-a na američku crnu listu poglavito stavljeni zbog antidejtonskog djelovanja ne podrivanje države BiH, već je “golim okom” vidljivo da nije došlo do pozitivnih promjena u tom smislu. Štaviše, nastavili su jače i daleko ozbiljnije napadati na ustavni poredak BiH o čemu javnosti svjedoči u proteklim sedmicama i mjesecima.
- Svake godine se brojne osobe uklanjaju sa Liste posebno određenih državljana i blokiranih osoba (Spisak SDN), a svaka odluka o uklanjanju se temelji na detaljnoj reviziji. Održavanje integriteta američkih sankcija je visoki prioritet za američku vladu i pokretački je princip koji stoji iza njenog rigoroznog procesa revizije koji procjenjuje svaki zahtjev za uklanjanje pojedinačno na osnovu njegovih osnova i primjenjuje dosljedne standarde na sve – neka su od pravila o skidanju s crne liste.
Kada je riječ o zadržavanju spomenutih osoba na američkoj crnoj listi zanimljiva je i jučerašnja izjava prvih ljudi Helsinške komisije SAD-a, a to su kongresmeni Roger Wicker, Joe Wilson, Sheldon Whitehouse i Steve Cohen.
U saopštenju koje su objavili pozvali su EU da slijedi primjer SAD “u nametanju sankcija Dodiku i njegovim saučesnicima” što samo po sebi dovoljno govori o zadržavanju trenutnih sankcija protiv rukovodilaca RS-a.
Vlasti Republike Srpske na čelu s Miloradom Dodikom u ovoj, ali i proteklim godinama su potrošili milione na američke lobističke kuće koje su trebale lobirati za RS na relaciji sa vlastima Sjedinjenih Američkih Država.
Kada je riječ o proteklim godinama, uzalud jer su brojni aktuelni zvaničnici s područja RS-a završili na američkoj crnoj listi odnosno propisane su im sankcije. Najgore je upravo prošla porodica Dodik s njihovim biznis partnerima budući da su njihovim firmama blokirani računi. Mnoge od tih firmi su se i uglasile.
Budući da Dodik u novoj američkoj administraciji koju predvodi predsjednik SAD Donald Trump vidi spas, RS je u januaru i nedavno krajem marta potpisao ugovore s dvjema američkim lobističkim kućama o čemu je izvijestio Fokus.
Dva ugovora
U oba ugovora stoji kako se od navedenih lobista traži da kod američkih vlasti izlobiraju skidanje Dodika, njegove porodice te njegovih bliskih saradnika s američke crne liste.
Kako smo objavili u ugovoru koji je objavljen 13. janaura potpisanim s kućom Zell & Associates International Advocates LLC traži se da se eliminišu američke sankcije izrečene kako protiv Dodika, i članova njegove porodice, sina i kćerke, tako i protiv Željke Cvijanović, aktuelne članice Predsjedništva BiH. Iako su brojni SNSD-ovi kadrovi također pod sankcijama za njih se, što je zanimljivo, skidanje sankcija u tom ugovori ne traži!
U ugovoru koji je 27. marta potpisan s kućom Roda Blagojevicha RRB Strategies LLC također stoji da će ova lobistička kuća raditi na tome da s skinu američke sankcije Dodiku i drugim zvaničnicima RS-a.
(Fokus.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook