Detaljna analiza

Kako je Trump izgubio svijet za Ameriku: Carine neće biti ni blizu dovoljne da finansiraju trenutnu američku vladu

Front05.04.25, 16:14h

Kako je Trump izgubio svijet za Ameriku: Carine neće biti ni blizu dovoljne da finansiraju trenutnu američku vladu
Trumpova deklaracija ekonomske nezavisnosti i prihvatanje protekcionizma iz 19. stoljeća znači zatvaranje vrata ostatku svijeta – a to će vjerovatno imati nenamjerne posljedice

 

 

- Amerika je izgubljena! - primijetio je uznemireni kralj George III, razmatrajući uzroke i posljedice Američke revolucije. No, hoće li današnji potencijalni monarh u Washingtonu jednog dana također žaliti što je izgubio svijet?

 

Malo je vjerovatno. Predsjednik SAD-a Donald Trump nije čovjek koji bi priznao greške – niti je sklon izražavanju žaljenja.

 

I dok su američke berze pale nakon njegovog najavljivanja obimnih carina na 180 zemalja ove sedmice, Trump je s osmijehom izjavio da će sve uskoro ponovo ojačati i cvjetati. Amerika ide ka zlatnim danima. Potpredsjednik JD Vance, s druge strane, žalio se da kritičari imaju previše kratkoročni pogled: 

 

- Imat ćemo uspješnu berzu još dugo jer ponovo ulažemo u Sjedinjene Američke Države - rekao je.

 

Međutim, Trumpovo grubo ponašanje, temeljen na nevjerojatnim kalkulacijama i duboko pogrešnoj ekonomiji, jednako je frustrirajuće kao i ograničavajuće trgovinske prakse kralja Georgea prema američkim kolonijama – i barem je britanski monarh imao olakšavajući izgovor u vidu epizoda kliničkog ludila, piše Politico.

 

Trumpova deklaracija ekonomske nezavisnosti i prihvatanje protekcionizma iz 19. stoljeća znači zatvaranje vrata ostatku svijeta – a to će vjerovatno imati nenamjerne posljedice: ostatak svijeta će polako, iako bolno, odlučiti da stvori novi globalni trgovinski poredak koji će zamijeniti onaj koji je Amerika oblikovala, od njega profitirala, a sada ga je napustila.

 

To će također imati geopolitičke posljedice, jer mnoge zemlje već istražuju nove bilateralne trgovinske dogovore ili proučavaju kako da prošire regionalne trgovinske blokove. Saveznici SAD-a, Japan i Južna Koreja, na primjer, nastoje ojačati trgovinske veze s Kinom i razgovaraju o ubrzavanju pregovora o trilateralnom slobodnom trgovinskom sporazumu. Članice Udruženja zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) i Sveobuhvatnog i progresivnog sporazuma za Transpacifičko partnerstvo sada razmatraju bržu integraciju.

 

U međuvremenu, za Amerikance i većinu svijeta, Trumpov "Dan oslobođenja" sigurno će donijeti ozbiljan ekonomski šok – koji će vrlo vjerojatno pokrenuti globalnu recesiju.

 

Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgieva do sada se ograničila na upozorenje da Trumpove carine predstavljaju "značajan rizik" za globalnu ekonomiju. No, analitičari JPMorgana povećali su svoju procjenu rizika od globalne recesije na 60 posto – s prethodne prognoze od 40 posto – upozoravajući svoje klijente da bi učinak mogao biti "pojačan odmazdom, poremećajem u lancima snabdijevanja i šokom raspoloženja“"

 

Naravno, mnogo će zavisiti od toga kako će zemlje odgovoriti na Trumpove carine. Odmazda, na primjer, mogla bi izazvati protumjere od Trumpa, što bi moglo pokrenuti spiralu odmazde koja bi pogoršala globalnu ekonomsku situaciju. No, njihovi odgovori također će zavisiti od onoga što Trumpova krajnja strategija stvarno jest – a to jednostavno nije jasno.

 

Nepovezanost i haos inherentni su ukupnoj strategiji, koja, djelomično, odražava podjelu u kolektivnom razmišljanju administracije.

 

Jesu li carine pregovaračka taktika za postizanje trgovinskih dogovora koji su povoljniji za SAD? Prema Trumpovom sinu Ericu, to je ono što njegov otac želi:

 

- Ne bih želio biti posljednja zemlja koja pokušava pregovarati trgovinski sporazum s @realDonaldTrump. Prva koja pregovara će pobijediti – posljednja će sigurno izgubiti. Gledao sam ovaj film cijeli svoj život - objavio je.

 

A Trump je sam rekao da je spreman na trgovinske pregovore, rekavši u četvrtak da je spreman za razgovore s drugim zemljama o carinama, ako ponude nešto fantastično.

 

Međutim, ovo je u suprotnosti s pomoćnicima Bijele kuće, koji kažu da stroge carine nisu pregovaračka taktika. Trumpov glavni savjetnik za trgovinu, Peter Navarro, rekao je za CNBC da carine nisu na pregovaranju: 

 

- Ovo nije pregovaranje … Ovo je nacionalna nužda - rekao je.

 

Sam način kalkulacija također je besmislen, temeljen na sumnjivoj formuli koja uzima trgovinski deficit SAD-a u robama s određenom zemljom, dijeli ga s ukupnim uvozom iz te zemlje, a zatim rezultirajući broj dijeli s dva.

 

Dakle, jesu li carine samo način za obrnuti trgovinske deficite SAD-a, što bi formula sugerirala? Čini se da postoji konsenzus unutar administracije da trgovinski deficiti SAD-a mogu biti samo loša stvar – krivica zlonamjernih trgovinskih partnera koji iskorištavaju prednost. Međutim, nijedna pažnja nije posvećena proturječnoj argumentaciji da su deficiti posljedica previše jakog dolara, neodrživih državnih izdataka i američkih izbora da štede, investiraju malo i troše mnogo.

 

Imajući to na umu, carine neće nužno moći obrnuti deficite.

 

Znači li to da carine trebaju igrati glavnu ulogu u Trumpovoj ukupnoj poreznoj politici, omogućujući mu da produži smanjenje poreza koje je uveo 2017. godine, a koje treba obnoviti ove godine? Ili možda pokušava okrenuti vrijeme unazad u 19. stoljeće, kada je vlada uglavnom bila financirana prihodima od carina? 

 

- Bili smo najbogatiji od 1870. do 1913. godine. Tada smo bili zemlja koja je imala carine - rekao je Trump u februaru – što je ponovio u Rose Gardenu kada je ove sedmice najavio svoju deklaraciju ekonomske neovisnosti.

 

No, oporezivanje svijeta kako bi smanjio domaće poreze u SAD-u neće funkcionirati. Carine neće biti ni blizu dovoljne da finansiraju trenutnu američku vladu – čak ni puno smanjenu. Također, one su mnogo manje predvidljive od poreza na dohodak.

 

Dakle, mogu li carine jednostavno biti način da se stimulira povratak proizvodnje u SAD, kako je Trump obećao u srijedu, tvrdeći da će „poslovi i tvornice ponovo doći u našu zemlju“? To je poenta koju je Vance također naglasio u svojim izjavama ove sedmice – iako svakako nije mislio tako 2017. godine, kada je upozoravao da protekcionističke politike neće učiniti mnogo da vrate tvornice i poslove zbog automatizacije i novih tehnoloških promjena.

 

Na kraju, svi razlozi koje je Trump i njegovi najbliži suradnici naveli kako bi objasnili ovu agresivnu strategiju – od smanjenja poreza, smanjenja deficita i vraćanja proizvodnje – učinit će ga teže za trgovinske partnere da planiraju što da rade.

 

Treba li jednostavno izdržati ili uzvratiti? Što god da odluče, prijatelji i neprijatelji će vjerojatno početi sastavljati drugačiji globalni trgovinski poredak – onaj koji će Americi možda biti mnogo manje prihvatljiv od onog koji je upravo uništila.

 

(Politico.eu/DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook