FOTO/ vojno odmaralište Kupari

Nekadašnji turistički ponos Jugoslavije: Evo kako će izgledati novi luksuzni kompleks na mjestu 'Titovih Havaja' kod Dubrovnika

Biznis Klub24.03.25, 09:52h

Nekadašnji turistički ponos Jugoslavije: Evo kako će izgledati novi luksuzni kompleks na mjestu 'Titovih Havaja' kod Dubrovnika
Ljetovalište je bilo izuzetno popularno u Jugoslaviji, a godinama su se isprofilisali kao vojno ljetovalište koje je posjećivao i Josip Broz Tito

 

 

Hrvatsko ministarstvo prostornog uređenja izdalo je lokacijsku dozvolu za gradnju velikog turističkog kompleksa koji bi trebao zamijeniti kultno odmaralište u Kuparima.

 

Kako je od ranije poznato, na mjestu nekadašnjeg vojnog kompleksa, koji je često posjećivao Josip Broz Tito, ali i brojne svjetske poznate ličnosti, rušit će se svi objekti osim hotela Grand.

 

Kako piše Slobodna Dalmacija, uz obnovu hotela Grand, na mjestu nekadašnja četiri hotela izgradit će se luksuzni kompleks s novim smještajnim kapacitetima.

 

- Javna pješačka staza kroz vrt palmi, sjeverno od Hotela Grand, povezivat će glavnu cestu s obalnom šetnicom. Planiran je novi lukobran koji će služiti kao javni prostor i omogućiti pristanak većih brodova. Luka će biti dostupna svima. Također se razmatra poticanje pomorskog prijevoza kao alternativnog načina dolaska u Dubrovnik, čime bi se smanjile prometne gužve na glavnoj cesti tijekom ljeta i omogućilo autentično iskustvo dolaska morskim putem . rekao je za Slobodnu Dalmaciju Marko Dabrović, arhitekt i suvlasnik studija 3LHD koji je zadužen za cijeli projekat.

 

novi-kupari-3lhd-2

 

Naglasio je kako će hotelske sobe i vile biti vrlo prostrane.

 

- Obnova Hotela Grand zadržat će originalni vanjski izgled zgrade, dok će unutrašnjost biti prilagođena novim funkcijama. Među planiranim radovima nalazi se rekonstrukcija centralnog stubišta i izgradnja velike multifunkcionalne banketne dvorane s kuhinjom. Historijske peći za opeke bit će očuvane i integrirane kao interpretacijski centar a zapadno krilo bit će prostor za kulturne aktivnosti. Iako je projekt prvenstveno usmjeren na luksuzni turizam, velika pažnja posvećena je osiguravanju pristupa javnim sadržajima - navodi.

 

Kao što je ranije navedeno, investitor u novi turistički kompleks Kupari je hrvatska kompanija Kupari Luxury Hotels. Kompanija je u većinskom vlasništvu kompanije azijskog multimilijardera Onga Benga Senga iz Singapura.

 

Budući turistički kompleks imat će oko 400 kreveta visoke kategorije te 32 apartmana i četiri vile.

 

Ljetovalište kod Dubrovnika bilo je izuzetno popularno u Jugoslaviji, a godinama su se isprofilisali kao vojno ljetovalište koje je posjećivao i Josip Broz Tito. U vrijeme najveće slave dobilo je i nadimak "Titovi Havaji".

 

novi-kupari-3lhd-3

 

Decenijama unazad na ovom prostoru gradili su se luksuzni hoteli, a najpoznatiji hotel "Pelegrin" projektovao je sarajevski arhitekt David Finci.

 

Osim Josipa Broza Tita, Kupare su posjećivale i velike filmske zvijezde Yul Brynner, Elizabeth Taylor i Richard Burton.

 

(Dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/DEPO PORTAL/au/Foto: 3LHD)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook