Upravni odbor SSSBiH

Zar 1000 maraka nije puno bolje od 619 KM?! Povećanje minimalca - prva odluka u 20 godina donesena u korist radnika!

Hronika15.02.25, 10:50h

Zar 1000 maraka nije puno bolje od 619 KM?! Povećanje minimalca - prva odluka u 20 godina donesena u korist radnika!
Iz SSSBiH navode da je godinama trajala njihova borba da minimalna plata bude tog iznosa, a desetine hiljada radnika/ca koje su iskazale svoju zahvalnost zbog činjenice da će im se minimalna plata konačno povećati, govore u prilog tome da je ta borba bila ispravna i svrsishodna

 

 


Na 2. Redovnoj sjednici Upavnog odbora Saveza samostalih sindikata Bosne i Hercegovine (UO SSSBiH), održanoj 14. februara, pozdravljena je Odluka Vlade Federacije BiH kojom je utvrđena najniža plata za 2025. od 1.000 KM.


Ističu da je to prva odluka u posljednjih 20 godina koja je donesena u korist radnika, te da, iako taj iznos još uvijek ne pokriva polovinu sindikalne potrošačke korpe, predstavlja značajan iskorak ka poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja radnika i radnica u FBiH.


Iz SSSBiH navode da je godinama trajala njihova borba da minimalna plata bude tog iznosa, a desetine hiljada radnika/ca koje su iskazale svoju zahvalnost zbog činjenice da će im se minimalna plata konačno povećati, govore u prilog tome da je ta borba bila ispravna i svrsishodna.


Savez samostalnih sindikata BiH će nastaviti insistirati na usvajanju Zakona o minimalnoj plati FBiH u sklopu fiskalne reforme kako bi se pitanje minimalne plate konačno riješilo na kvalitetan način i u skladu sa Konvencijom br. 131. Međunarodne organizacije rada.


Također će istrajati u zahtjevima da iznos za koji poslodaci budu oslobođeni nameta fiskalnom reformom bude usmjeren ka platama radnika, a ne iskorišten za dodatno bogaćenje poslodavaca.


Trenutne procjene govore da će dobit poslodavaca za 2024. premašiti šest milijardi KM što je iznos gotovo jednak cjelokupnom budžetu FBiH iz kojeg se finansiraju penzije i sva socijalna davanja za osjetljive kategorije stanovništva.


Također, UO SSSBiH je osudio ponašanje nesavjesnih poslodavaca koji zloupotrebljavaju Odluku Vlade FBiH o najnižoj plati i izbjegavaju isplaćivanje naknade za topli obrok i prijevoz, što nije prvi put da se poslodavci služe različitim malverzacijama kako bi sebi obezbijedili što veći profit na štetu radnika/ca.


Osudili su i svaki oblik pritiska Udruženja poslodavaca FBiH kojim se, najavom masovnih otkaza, pokušava kreirati ambijent haosa u Federaciji BiH, a sve kako bi zaštitili svoje prekomjerno bogaćenje.


Iz SSSBiH navode da podaci Porezne uprave FBiH jasno pokazuju da je broj radnika kojima je prestao radni odnos zbog otpuštanja od strane poslodavca na nivou prethodnih godina.

UO SSSBiH je pozdravio inicijativu Federalnog ministarstva rada i socijalne politike za donošenje novog Zakona o radu od kojeg očekuju da bude u interesu radnika/ca, a ne isključivo poslodavaca i određenih interesnih grupa kao što je to sada.


Podsjećaju da je SSSBiH 2015., u vrijeme donošenja važećeg Zakona o radu, upozoravao na sve štetnosti koje taj Zakon o radu nosi sa sobom jer su nakaradna rješenja iz tog zakona praktično otjerala više od 400.000 radnika u zapadne zemlje, koji su otišli kako bi sebi i svojim porodicama obezbijedili egzistenciju.


UO SSSBiH je zahvalio svim kolegama i kolegicama iz granskih sindikata-članica SSSBiH i sindikata iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Turske koji su se odazvali na poziv za prikupljanje pomoći poplavljenim područjima u BiH tokom kojeg je prikupljeno 539.800,20 KM.


Sva prikupljena sredstva su u koordinaciji sa nastradalim općinama preusmjerena porodicama koje su izgubile člana/ove porodice, ostale bez stambenog prostora, čije su kuće nastradale tokom poplava, svoj djeci iz nastradalih područja općine Konjic i za obnovu dijela vodovodne mreže u općini Konjic.


Na sjednici su jednoglasno usvojeni Izvještaj o radu SSSBiH za 2024. i Izvještaj o finansijsko-materijalnom poslovanju SSSBiH za 2024., saopćeno je iz SSSBiH.

 

(DEPO PORTAL/ad)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook