Parlament je potvrdio dosad neviđeno financiranje filma, budući da je za 2025. godinu iz državnog proračuna dodijeljeno 12,35 milijuna eura. Već je najavljeno značajno povećanje broja filmova koji će započeti snimanje 2025. godine, kao i novi natječaji za razvojne i produkcijske potpore.
Nažalost, ovo nije vijest koja će obradovati domaće filmske radnike i publiku. Radi se o vijesti koju je danas objavio međunarodni filmski portal Film New Europe, a odnosi se na Sloveniju.
U usporedbi s 2024. godinom, kada je bilo dodijeljeno 8,58 milijuna eura, ovo predstavlja gotovo 44% povećanja. Primjerice, 2015. godine dodijeljeno je ukupno 4,54 milijuna eura.
Obično se godišnje snimi pet do šest slovenskih dugometražnih filmova, ali će ih 2025. godine biti čak deset, uključujući tri debitantska filma.
Planirano je da u slovenska kina 2025. godine stigne devet dugometražnih filmova (od kojih četiri debitantska), deset dugih dokumentaraca i jedna dugometražna animirana koprodukcija, što također predstavlja rekordnu brojku.
S povećanim financiranjem bit će raspisani novi natječaji za razvojne i produkcijske potpore, uključujući žanrovske filmove s većim komercijalnim potencijalom te nezavisne filmske projekte s manjim budžetima, koje realiziraju još neafirmirani filmaši.
Novi medijski zakon, koji donosi značajne promjene, planira se uvesti do kraja 2025. godine. Njime se namjerava redefinirati odnosi u funkcioniranju i financiranju medijske i filmske produkcije te, u tu svrhu, uvesti dodatne vanjske izvore financiranja prema EU modelu. Novi zakon također predviđa spajanje Slovenskog filmskog centra i FS Viba Film studija.
Slovenski filmski centar najavio je i ciljeve kao dio nove petogodišnje strategije za razdoblje 2025.-2029.
Obilježavanje 120. obljetnice slovenskog filma 2025. godine bit će revolucionarna prekretnica za domaću filmsku produkciju.
Dok regija – uključujući Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, Crnu Goru, Kosovo, Sjevernu Makedoniju i Albaniju – kontinuirano povećava svoja ulaganja u filmsku produkciju, BiH i dalje tavori na samom evropskom dnu po stepenu ulaganja u kinematografiju.
Iznos koji Vlada FBiH izdvaja i ove godine je na tragično niskom nivou od nešto više od 1,5 milijuna eura, zbog čega se u BiH godišnje snimi jedan ili eventualno dva filma. Uz zbrku i bruku koju su Vlada FBiH i Fondacija za kinematografiju napravile poništavanjem javnih poziva za podršku kinematografiji u 2024. godini, kao i posljednjim skandalom u kojem je Upravni odbor Fondacije pristrasno, ali i amaterski, vodio proces dodjele sredstava – zbog čega je u toku niz žalbi, ali i najavljenih tužbi – ovdašnja kinematografija ostaje zaglavljena na samom začelju u regiji, Evropi i svijetu.
(DEPO Portal/ak)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook