Meta će se riješiti provjere činjenica, "dramatično smanjiti količinu cenzure" i preporučiti više političkog sadržaja na svojim platformama, uključujući Facebook, Instagram i Threads, najavio je njezin osnivač Mark Zuckerberg.
U videoporuci, Zuckerberg je obećao da će dati prednost slobodi govora nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću i rekao da će se, počevši od SAD, "riješiti provjerivača činjenica (fackt-checkeri) i zamijeniti ih bilješkama zajednice sličnim X-u".
X, platforma društvenih medija u vlasništvu Elona Muska, oslanja se na druge korisnike da dodaju upozorenja i kontekst spornim objavama.
Zuckerberg je rekao da su Metini “provjeravači činjenica jednostavno bili previše politički pristrasni i uništili su više povjerenja nego što su ga stvorili”. Timovi za moderiranje sadržaja tehnološke firm bit će premješteni iz Kalifornije u Teksas "gdje postoji manje zabrinutosti oko pristranosti naših timova", rekao je. Priznao je da bi promjene u načinu na koji Meta filtrira sadržaj značile "hvatat ćemo manje loših stvari".
Meta ima više od 3 milijarde korisnika širom svijeta. U opširnoj izjavi, Zuckerberg je rekao da će se Meta također "riješiti gomile ograničenja na teme poput imigracije i roda koje su jednostavno izvan doticaja s mainstream diskursom" i "raditi s predsjednikom Trumpom na odbijanju vlada širom svijeta koji napadaju američke firme i tjeraju na veću cenzuru”.
Naveo je Evropu kao mjesto sa “sve većim brojem zakona koji institucionaliziraju cenzuru i otežavaju izgradnju bilo čega inovativnog” i rekao: “Zemlje Latinske Amerike imaju tajne sudove koji mogu narediti firmama da tiho skidaju stvari.”
Zuckerberg je odluku da se riješi Factcheckera formulirao kao povratak argumentu u korist slobode izražavanja koji je iznio na Univerzitetu Georgetown u oktobru 2019., prije nego što je Trump prvi put izabran. Rekao je da su se predsjednički izbori u SAD u novembru osjećali kao "kulturna prijelomna tačka prema ponovnom davanju prioriteta govoru".
Ova objava dolazi nekoliko dana nakon što je Nick Clegg, bivši zamjenik premijera Ujedinjenog Kraljevstva, objavio da odlazi s mjesta Metinog predsjednika za globalna pitanja kako bi ga zamijenio istaknuti republikanac Joel Kaplan.
Metin nadzorni odbor, kojim supredsjedaju osobe uključujući bivšu premijerku Danske Helle Thorning-Schmidt, odgovorio je na najavu o tome što je zapravo pristup provjeri činjenica iz mnoštva izjavom koja kaže: "Veselimo se saradnji s Metom u nadolazećim sedmicama kako bismo detaljnije razumjeli promjene, osiguravajući da njegov novi pristup bude što učinkovitiji i lakši za govor."
Pozdravio je najavu da će Meta revidirati svoj pristup provjeri činjenica, ali je rekao: "Od ključne je važnosti da se odluke o sadržaju donose uz maksimalan doprinos glasova izvan Mete, uključujući ljude koji svakodnevno koriste njezine platforme."
U svojoj petominutnoj izjavi, Zuckerberg je rekao: “Vlade i naslijeđeni mediji tjeraju sve više i više na cenzuru. Mnogo toga je očito političko, ali postoji i puno legitimno loših stvari, droga, terorizam, iskorištavanje djece. To su stvari koje shvatamo vrlo ozbiljno i želim biti siguran da s njima postupamo odgovorno.
Dakle, izgradili smo mnogo složenih sistema za moderiranje sadržaja, ali problem sa složenim sistemima je što griješe, čak i ako slučajno cenzuriraju samo 1% postova, to su milioni ljudi, a mi smo došli do tačke u kojoj je samo pravili previše grešaka i previše cenzure. Nedavni izbori također se osjećaju kao kulturološka prijelomna tačka prema ponovnom davanju prioriteta govoru.”
Rekao je da bi uklanjanje nekih ograničenja na sadržaj o temama kao što su spol i imigracija "osigurali da ljudi mogu dijeliti svoja uvjerenja i iskustva na našim platformama" i rekao je da će fokus filtara koji skeniraju postove u potrazi za kršenjem pravila biti pomaknut samo na rješavanje problema nezakonita kršenja i kršenja visoke ozbiljnosti s Metom, oslanjajući se na korisnike da prijave kršenja manje ozbiljnosti prije nego što poduzmu mjere.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook