'strogo povjerljivo'

Najavljene plate od 1200 KM, a sad ćorak! Zakon povučen, stiže Uredba: Ponovo isplata pomoći radnicima... Koliko?!

Hronika13.12.24, 21:01h

Najavljene plate od 1200 KM, a sad ćorak! Zakon povučen, stiže Uredba: Ponovo isplata pomoći radnicima... Koliko?!
Pompezno najavljivan pri preuzimanju mandata, zatim cijele dvije godine stavljen kao prioritet rada vlade, pred Novu godinu set fiskalnih zakona zamijenjen je još jednom uredbom. Njeno donošenje i usvajanje povjerljivo čuvano, pa iz Vlade muk

 

 

 

Zakon o porezu na dohodak zamijenjen je Uredbom - Vlada Federacije povukla je ovaj zakon uoči sjednice Federalnog parlamenta bez mnogo objašnjenja. Tek u formi nagađanja da je to trenutno i dobro rješenje i donijela još jednu uredbu, o isplati jednokratne pomoći radnicima. Koliko novca, ne znamo, a ne znaju ni poslodavci koji bi i trebali isplatiti. Vlada je službeno uvela veto na priču o Uredbi sve dok ne stupi na snagu, prenosi FTV.


Pompezno najavljivan pri preuzimanju mandata, zatim cijele dvije godine stavljen kao prioritet rada vlade, pred Novu godinu set fiskalnih zakona zamijenjen je još jednom uredbom. Njeno donošenje i usvajanje povjerljivo čuvano, pa iz Vlade muk: ni premijerov kabinet ni odjel za odnose s javnošću nije imao uvid. Ljude za informisanje drže bez informacija. Članovima Vlade strogo zabranjeno davanje informacija sa sjednice do sljedeće sedmice. Ukoliko to prekrše, snosit će krivičnu odgovornost. Ipak, neko se ohrabrio pa samo izabranim medijima dostavio Uredbu, koja, inače, ne ide pred parlamentarce, kao što bi bio slučaj sa zakonom.


- Ovo je nastavak fiskalne blamaže, lakrdije. Ako hoćete reforme, morate mijenjati zakon ili donositi novi zakon. Uredba ne ide na parlament, uredba za koju ne znamo ni kako izgleda ni kojeg je sadržaja čak ni je li završena - upozorava Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Zastupničkom domu FBiH.


- Aferim, što se tiče ove Vlade Federacije i vladajuće većine koja je odradila seriju tiskovnih konferencija, slavodobitno najavljujući fiskalnu reformu. Ako je ovo ta fiskalna reforma, onda definitivno zaslužuju smjenu. Zašto je povučen? Nemaju ruku za to jer je zakon lakrdija - tvrdi Slaven Raguž, zastupnik HRS-a u Zastupničkom domu FBiH.


- Vojin Mijatović je tu bio prethodnica, s tim velikim obećanjima. Apsolutno nije vođen razgovor i dijalog sa socijalnim partnerima, sa poslodavcima - navodi Mahir Mešalić, zastupnik DF-a u Zastupničkom domu FBiH.


Mijatović je u svojim istupima najavljivao najveći reformski zaokret u posljednjih 20 godina. I zaokret se desio, ali ne reformski - već retorički. Umjesto da nam pojasni zbog čega je zakon povučen i zamijenjen uredbom, odlučio je da ne daje komentar. I ne samo nama - već i poslodavcima, koji su mu ranije, navodno, bili itekako bitna karika u ovoj fiskalnoj reformi. Ni za njih danas nisu imali vremena iz Vlade iako su zatražili hitan sastanak. Zašto?


- Iskren da budem nemamo nikakvog zvaničnog teksta, nisam nigdje našao da je objavljen. Tražili smo od Vlade, ako postoji, da nam pošalje. Pojavila su se jutros u medijima neka rješenja za koja mi nemamo pouzdane informacije je li to tačno. Mi smo danas poslali jedno pismo premijeru i federalnom ministru finansija, tražimo hitan sastanak da se ove stvari probaju urediti na jedan normalan način - ako već ima neka uredba, da nam je pokažu, da diskutujemo - objašnjava Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.


Vrlo je izvjesno da je SDP znao da neće imati dovoljno ruku u Parlamentu ni od svojih partnera iz Trojke, pa je brže bolje povukao zakon i u hodu donio uredbu. Jer nisu samo poslodavci i opozicija ukazivali na manjkavosti zakona - već i dio vladajuće većine. Amandmane za izmjenu upućivali su i Naša stranka i NiP.


- Uredba ne može nadomjestiti zakon i bio bih sretniji da je ostao zakon, ali ovo je pitanje za ljude iz Vlade - ističe Mirsad Čamdžić, zastupnik NS-a u Zastupničkom domu FBiH.


Ljudi iz Vlade šute. No, ako je istina ono što su potvrdili nekim medijima, Uredbom je predviđeno i obavezno 200 maraka za zaposlenike koji primaju najnižu platu i 150 maraka za sve ostale zaposlenike. Nezvanično, za određene djelatnosti i do 400 maraka. Međutim, u ovoj Vladinoj tišini nepoznanica je jesu li poslodavci obavezni da poštuju ovu uredbu te postoje li i kakve su sankcije ukoliko se ogluše.

 

Prilog FTV pogledajte ovdje.

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook