Nedostatak radne snage, prisutan u skoro svim privrednim granama Federacije BiH, odavno je hroničan problem. Na to svakodnevno ukazuju predstavnici Udruženja poslodavaca FBiH, koji apeluju na donosioce odluka da treba iskoristiti sve potencijale koje imamo.
Upravo su na inicijativu poslodavaca nedavno usvojene dopune Zakona o radu, gdje se članom 166a propisuje da poslodavci za obavljanje privremenih i povremenih poslova mogu zaključiti ugovor i sa studentima, odnosno sa licem upisanim na akreditovanu visokoškolsku ustanovu, koje studij pohađa redovno, vanredno, učenjem na daljinu ili kombinovanjem ova tri modela studiranja. Studenti ugovor mogu zaključiti dva puta u toku godine, na period koji može trajati najduže 180 dana i takve osobe ne mogu biti mlađe od 18 niti starije od 26 godina.
Nakon što su dopune Zakona stupile na snagu, JP BH Pošta uputio je poziv studentima da se prijave za obavljanje privremenih i povremenih poslova koji podrazumijevaju: obavljanje poslova manipulacije e-commerce pošiljaka, vršenje utovara i istovara pošiljaka, obavljanje pomoćnih poslova, te obavljanje fizičkih poslova nastalih u nepredviđenim i neočekivanim situacijama. Studenti bi radili u Sarajevu i za 20 radnih dana mogu zaraditi 1.000 KM. Ovom preduzeću je za navedene poslove potrebno 20 studenata.
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, kaže za Oslobođenje da su dopune Zakona usvojene nakon pritiska poslodavaca.
- Studenti su sasvim sigurno jedan ozbiljan potencijal. U svim zemljama studenti najnormalnije rade, da li je to na pola radnog vremena ili je drugačije regulisano. Kod nas je zakonom definisano da to može biti pola radnog vremena, što je sasvim korektno. Drago mi je da postoje kompanije koje pokazuju interes za tim - istakao je Smailbegović.
Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS), kaže da je nakon donošenja dopuna zakona izražen određeni napredak kada je riječ o radu redovnih studenata.
- Sigurno da je to u mnogo čemu pomoglo studentima koji žele legalno zaraditi novac za školarinu, troškove studija i druge životne troškove. Moram napomenuti da ova oblast još nije dovoljno uređena, te da ima mnogo prostora za unapređenje. Studenti ne rade po ugovoru o radu, već po ugovoru o obavljanju privremenih i povremenih poslova. Pozdravljamo svaki korak ka unapređenju prava studenata i njihovog položaja u društvu - rekao je Pašalić za Oslobođenje.
Sagovornik kaže kako mu je poznato da je JP BH Pošta prvo iskazao želju za angažmanom studenata i stavio na raspolaganje svoje resurse.
- Nadamo se da će i drugi privredni subjekti i javnog i privatnog sektora slijediti ovaj primjer, te na taj način dodatno pripremati studente za tržište, kao i kvalitetnu radnu snagu za svoje poslovanje. Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu nastavit će borbu za unapređenje studentskog standarda, te pored toga što je inicirao donošenje Zakona o studentskom standardu u KS-u, nastojat ćemo da i na druge načine, kroz projektne aktivnosti, neformalno obrazovanje, praksu i saradnju sa privrednim sektorom poboljšamo svakodnevni život studenata - zaključuje Pašalić.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook