SULEJMAN TIHIĆ

Aktuelna politička situacija u BiH i dalje složena

Arhiva16.12.10, 16:22h

Predsjednik Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić ocijenio je danas, na sjednici Glavnog odbora SDA koja se održava u Zenici, da je aktualna politička situacija u zemlji i dalje složena, što je posljedica stagnacije provođenja reformi u pravcu unutrašnje integracije zemlje i integracije u evroatlantske strukture, javila je Fena

Sulejman Tihić- U protekle četiri godine nisu riješena brojna ozbiljnija pitanja, počevši od ustavne reforme, uključujući i presudu Evropskog suda za ljudska prava, državnu i vojnu imovinu, popis stanovništva itd. Ukidanje viznog režima sa zemljama šengenske zone je, uz ustavni amandman o rješavanju statusa Distrikta Brčko, najveći uspjeh aktualne vlasti, a SDA je u tome bila vodeća snaga - kazao je njen predsjednik.

U ispunjavanju uslova za ukidanje viznog režima posebno je istakao pozitivnu ulogu ministra sigurnosti BiH Sadika Ahmetovića.

Konstatova je da je pogoršanje situacije nastavljeno i u izbornoj godini donošenjem Zakona o statusu državne imovine koja se nalazi na području RS, a na koju postoji zabrana raspolaganju, te Zakona o popisu stanovništva u RS. Ti procesi praćeni su izjavama Milorada Dodika o negiranju države Bosne i Hercegovine, najavama otcjepljenja RS i slično, prenosi Fena.

Ohrabren tolerancijom međunarodne zajednice, Dragan Čović je počeo Mostar proglašavati tzv. hrvatskim stolnim gradom i zagovarati uspostavu trećeg entiteta, kazao je Tihić.

On je naglasio konstruktivnu ulogu SDA u proteklom četverogodišnjem periodu i tokom izborne kampanje i postizbornih dešavanja.

Djelovanje brojnih nevladinih organizacija bilo je usmjereno na kritiku aktualne vlasti, a u medijima je SDA bila personifikacija vlasti.

Tihić je najavio da će u narednih nekoliko dana bit će potpisan protokol o osnovi za formiranje vlasti u FBiH i platforma zajedničkog nastupa u institucijama BiH u mandatnom periodu 2010-2014, prenosi Fena. Njemu će se pridružiti i neke hrvatske stranke, a mogu mu se priključiti i neke druge uz suglasnost potpisnika. SDA u osnovi podržava njegov sadržaj iako ima neke primjedbe koje će u daljnjim razgovorima ugraditi u konačan tekst. Uvažen je dio zahtjeva hrvatskih političkih stranaka kojima se garantira institucionalna ravnopravnost Hrvata.

Fena javlja da je predsjednik SDA ponovio je zabrinutost zbog formiranja etničkih blokova u RS-u  SNSD-a i SDS-a i kod hrvatskog političkog korpusa HDZ-a BiH i HDZ-a 1990.

(BLIN/ds)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook